Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie sprzątanie po wielkiej wodzie

0
Podziel się:

Województwa śląskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie rozpoczęły sprzątanie i liczenie strat po powodzi.

Wielkie sprzątanie po wielkiej wodzie
(PAP/Darek Delmanowicz)

Poznań przygotowuje się na przejście fali kulminacyjnej na Warcie. Województwa śląskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie rozpoczęły sprzątanie i liczenie strat po powodzi.

Największe rozlewiska są nadal w okolicach Sandomierza i Tarnobrzega, w gminie Wilków (powiat Opole Lubelskie), w gminie Dobrzyków (województwo mazowieckie) i w Jelczu-Laskowicach (województwo dolnośląskie).

W Wielkopolsce zakończono przekopywanie krótkiego odcinka wału od strony polderu Golina, dochodzącego do autostrady. Pozwoliło to na kontrolowany zrzut wody z polderu do koryta Warty i obniżenie poziomu wody, która wczoraj zagrażała płynności ruchu na autostradzie A2. W związku z tym Spółka Autostrada Wielkopolska zmieniła od wczoraj organizację ruchu na odcinkach pomiędzy Wrześnią a Koninem.

W Poznaniu o godzinie 14:00, w pobliżu mostu Rocha, wodowskaz na Warcie wskazał 641 cm. Woda wciąż przybiera choć tempo przyrostów się zmniejsza. Trwa umacnianie wałów na Starołęce. Ulica Zagórze przy Ostrowie Tumskim jest zamknięta dla ruchu.

Rano do Kalisza dotarła specjalistyczna pompa z miasta partnerskiego Heerhugowaard w Holandii. Pompa o wydajności 6 tys. litrów na minutę będzie pracowała przy odpompowywaniu wody z zalanego osiedla Piskorzewie.

W województwie łódzkim na 11 wodowskazach przekroczone są stany alarmowe, na 3 stany ostrzegawcze, zaś na 9 kolejnych poziom wody jest poniżej stanu ostrzegawczego. W dalszym ciągu na terenie 17 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. O godzinie 13:00 po raz kolejny został zmniejszony zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko i obecnie wynosi 270 metrów sześciennych na sekundę.

Na terenie województwa świętokrzyskiego poziom wody w Wiśle oraz rzekach Nida, Kamienna i Czarna Włoszczowska stopniowo opada. Stany ostrzegawcze utrzymują się na rzece w miejscowościach: Szczucin, Karsy, Zawichost. W Sandomierzu ze względu na ukształtowanie terenu woda na zalanych terenach opada dość powoli. Są liczne rozlewiska i w niektórych zalanych częściach miasta woda sięga ponad 1 m. Na terenie miasta pracują strażacy i żołnierze.

W województwie pomorskim w ciągu ostatniej doby odnotowano znaczne spadki poziomów wód w ujściowym odcinku Wisły. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje, że obecnie w nie ma zagrożenia epidemiologicznego dla pomorskich kąpielisk.

W województwie kujawsko-pomorskim zamknięta jest droga powiatowa łącząca Ciechocinek i Nieszawę. W powiecie Chełmno zostały podtopione 43 gospodarstwa, natomiast w mieście i gminie Świecie w wyniku cofki na rzece Wda w 71 domach zalane są częściowo piwnice i partery.

W województwie zachodniopomorskim poziom wody w Odrze powoli wzrasta. Stan alarmowy woda przekroczyła w dwóch miejscach - na wodowskazach w Gozdowicach i w Bielinku, a stan ostrzegawczy w Szczecinie-Podjuchach. Na odcinku 4 km w gminie Chojna zalana jest droga gminna Krajnik Dolny - Zatoń. W powiecie gryfińskim zalanych jest 1110 ha nieużytków i łąk oraz 10 ha lasów.

Sytuacja na Wiśle w województwie lubelskim stopniowo się stabilizuje. Na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Opolu Lubelskim podjęto decyzję, że wał w gminie Wilków nie będzie niszczony w celu przyspieszenia spływu wód do Wisły. Po ocenie stanu wałów uznano, że woda zostanie wypompowana przy wykorzystaniu specjalnych pomp. Na terenie gminy Wilków trwa akcja szczepień przeciwko tężcowi. Do gmin Wilków, Łaziska i Annopol dotarł dziś konwój z wojskowej 9 Rejonowej Bazy Zaopatrzenia w Warszawie. Żołnierze przywieźli m.in.: koce i materace dla powodzian.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie poziom wód opada. W dalszym ciągu jest tworzona rezerwa w zbiornikach retencyjnych na wypadek ewentualnych kolejnych zagrożeń powodziowych. Strażacy w dalszym ciągu wypompowywują wodę w Jelczu-Laskowicach oraz w Głogowie. W Jelczu w pracach pomaga grupa niemieckich ratowników. Zamknięty jest most na rzece Widawa na drodze powiatowej Krzyżanowice - Psary.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji ) na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)