Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więzienie za sprzedaż fałszywych wykrywaczy bomb

0
Podziel się:

Brytyjska policja ustaliła, że tylko na sprzedaży tych fałszywych wykrywaczy do Iraku McCormick zarobił ponad 40 milionów USD. Klientami oszusta była też ONZ.

Więzienie za sprzedaż fałszywych wykrywaczy bomb
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)
bFeWYFLV

Na 10 lat więzienia skazano dziś w Londynie brytyjskiego biznesmena Jamesa McCormicka, który sprzedawał, m.in. do Iraku, urządzenia udające wykrywacze materiałów wybuchowych. Ogłaszając wymiar kary sędzia podkreślił, że James McCormick ma krew na rękach.

Brytyjska policja ustaliła, że tylko na sprzedaży tych fałszywych wykrywaczy do Iraku McCormick zarobił ponad 40 milionów USD. Klientami oszusta była też ONZ.

Sędzia Richard Hone powiedział, że McCormick okazał _ nonszalanckie lekceważenie potencjalnie śmiercionośnych konsekwencji _ swego oszustwa. Podkreślił, że bezużyteczny wykrywacz stwarzał fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co prawdopodobnie przyczyniło się do śmierci niewinnych ludzi.

bFeWYFLX

W materiałach marketingowych McCormick utrzymywał, że jego urządzenie wykrywa materiały wybuchowe i narkotyki ze znacznej odległości, także na głębokości 1 km pod ziemią i 33 metrów pod wodą. Ekspertyzy wykazały jednak, że rzekomy wykrywacz był pozbawiony wszelkich podstaw naukowych i nie zawierał żadnych funkcjonujących elementów.

McCormick nie przyznał się do winy. Twierdził, że jego wykrywacze były sprawne i że klienci nigdy się nie skarżyli.

Czytaj więcej w Money.pl
Była posłanka PO usłyszy dzisiaj wyrok? Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpoczął dzisiaj rozprawę apelacyjną byłej posłanki PO Beaty Sawickiej, skazanej w sądzie I instancji za korupcję na 3 lata więzienia.
Biznesmen zapłaci za grzechy Saddama Holenderski biznesmen Frans van Anraat, skazany za sprzedaż środków chemicznych reżimowi Husajna, wypłaci odszkodowania ofiarom bombardowań gazem musztardowym.
Siemiątkowski usłyszał prawomocny wyrok Były szef Urzędu Ochrony Państwa został skazany na rok w zawieszeniu na trzy lata. Dodatkowo ma zapłacić 17 tysięcy złotych grzywny i kosztów procesowych.
bFeWYFMy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)