Notowania

Przejdź na

WKS: Były prezydent prosi ONZ o ochronę

Laurent Gbago nie poddał się, ale negocjuje warunki opuszczenia kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Odmawiający oddania władzy były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo nie poddał się, a jedynie wyraził taką wolę i poprosił ONZ o ochronę - poinformował przedstawiciel ONZ. Negocjacje w sprawie poddania się Gbagbo trwają.

Gbagbo rozpoczął negocjacje w sprawie swego wyjazdu z Wybrzeża Kości Słoniowej po zajęciu przez siły lojalne wobec demokratycznie wybranego prezydenta Alassane Ouattary prezydenckiej rezydencji w Abidżanie.

Jak podał szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe, prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaapelował rano do Ouattary, aby jak najszybciej powołał rząd jedności narodowej, przejmując inicjatywę _ poprzez wezwanie do pojednania, przebaczenia i zjednoczenia narodowego _.

Juppe dodał, że uznawany przez społeczność międzynarodową Ouattara prawdopodobnie ogłosi amnestię dla członków administracji Gbagbo i włączy niektórych z nich do rządu jedności narodowej. Na pytanie, czy Gbagbo, jeśli ustąpi, będzie mógł pozostać na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Juppe odpowiedział, że decyzja w tej sprawie należy do władz WKS.

_ Poprosiliśmy oenzetowskie siły o zapewnienie mu i jego rodzinie fizycznego bezpieczeństwa _ - dodał minister. Francuski minister obrony Gerard Longuet zasugerował, że Gbagbo mógłby udać się do któregoś z krajów afrykańskich.

Gbagbo po listopadowych wyborach zignorował międzynarodowe naciski, by ustąpił ze stanowiska prezydenta. Według zatwierdzonych przez ONZ wyników wyborów ich zwycięzcą jest Ouattara. Jak pisze Reuters, w starciach między zwolennikami obu polityków zginęło w sumie 1500 ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t85044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;wks;paryz;wysyla;wojsko,129,0,805505.html) Walki w WKS. Paryż wysyła wojsko Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu poświęcone sytuacji w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t127373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przegral;wybory;a;nie;chce;odejsc,23,0,803607.html) Przegrał wybory, a nie chce odejść Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje przeciw byłemu prezydentowi Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurentowi Gbagbo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t128270.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wks;gbagbo;nie;ustapi;ale;porozmawia,34,0,748066.html) WKS: Gbagbo nie ustąpi, ale porozmawia Samozwańczy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej ma zakończyć blokadę siedziby rywala.
Tagi: wybrzeże kości słoniowej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz