Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Prezydenci Rosji i Ukrainy dogadali się w Mińsku?

0
Podziel się:

Niestety zagraniczni dziennikarze nie zostali wpuszczeni na konferencję prasową, na której Władimir Putin przedstawił wyniki negocjacji z prezydentem Ukrainy.

Władimir Putin, Aleksandr Łukaszenka, Petro Poroszenko i Catherine Ashton
Władimir Putin, Aleksandr Łukaszenka, Petro Poroszenko i Catherine Ashton (PAP/EPA)
bETFEyOd

Najbardziej znaczącym wydarzeniem rozmów w stolicy Białorusi była rozmowa Prezydentów Rosji i Ukrainy. Władimir Putin i Petro Poroszenko spotkali się późnym wieczorem po szczycie Unia Celna-UE-Ukraina. Jest to pierwsze spotkanie tych przywódców w cztery oczy.

_ Właśnie odbywa się spotkanie dwustronne _ - powiedział krótko po 21-wszej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow rosyjskim dziennikarzom. Później informację o rozpoczęciu dwustronnego spotkania Poroszenki i Putina potwierdzono na koncie ukraińskiego prezydenta na Twitterze.

Prezydenci dwóch państw po raz pierwszy spotykają się w cztery oczy. Rozmawiali już ze sobą w Normandii na początku czerwca, jeszcze przed zaprzysiężeniem Poroszenki na prezydenta, ale bardzo krótko i w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Mieli też ze sobą kontakt telefoniczny.

bETFEyOf

Do dwustronnego spotkania doszło po zakończeniu 4-godzinnych rozmów Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan). Wcześniej Poroszenko przeprowadził rozmowy dwustronne z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

Poroszenko zapewnił szefową unijnej dyplomacji, że Ukraina we wrześniu ratyfikuje umowę stowarzyszeniową z UE, i podkreślił, że rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych nie będzie w tym przeszkodą - powiedział jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

Niestety zagraniczni dziennikarze nie zostali wpuszczeni na konferencję prasową, na której Władimir Putin przedstawił wyniki negocjacji z prezydentem Ukrainy tylko wybranym ekipom z Rosji. Wprawdzie później jej przebieg mogliśmy zobaczyć również i w polskich stacjach, ale oczywiście bez trudnych pytań ze strony nieprzychylnych Kremlowi dziennikarzy.

Ukraina gotowa na wszystko, by doprowadzić do pokoju

Jeszcze podczas trwania spotkań szef dyplomacji ukraińskiej Pawło Klimkin zapewnił, że Ukraina wykorzystuje wszystkie możliwości, aby uspokoić sytuację na wschodzie kraju, i uczestniczy w tym celu w rozmowach w różnych formatach.

bETFEyOl

_ Rozmowy jeszcze się nie zakończyły, są kontynuowane, w różnych formatach _ - powiedział Klimkin. - _ Wszyscy mogą być pewni, że nie zmarnujemy żadnej szansy, będziemy wykorzystywać wszelkie istniejące możliwości i nawet więcej. _

_ Na podstawie wyników dzisiejszych rozmów, które jeszcze trwają, będziemy wiedzieć, ile jest woli politycznej i w jakim kierunku zmierzamy _ - dodał Klimkin, wypowiadając się dla ukraińskiej telewizji z Mińska.

Zaznaczył, że pokój i deeskalacja sytuacji w Doniecku i Ługańsku to dla Ukrainy sprawa _ nawet nie kluczowa, tylko decydująca _.

bETFEyOm

Jak podkreślił, dla jego kraju podstawowym założeniem jest _ jedna, demokratyczna, europejska Ukraina, kraj, który podąża europejskim szlakiem i który wie, że czeka go europejska przyszłość _. _ Wszystkie inne sprawy można omawiać _ - dodał.

Mińsk stałym miejscem dialogu w sprawie Ukrainy

_ Jeśli chodzi o pokojowe uregulowanie sytuacji na Ukrainie, wszyscy poparli propozycję prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, by Mińsk uczynić regularnym miejscem spotkań grupy kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja _ - oznajmił Łukaszenka na konferencji prasowej.

Dodał, że zaproponowano, by grupa spotkała się jak najszybciej. _ Petro Poroszenko nalegał, by spotkanie odbyło się już jutro _ - dodał. Poparto też propozycję prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, by kontynuować rozmowy na temat Ukrainy w tym formacie, czyli Ukraina-UE-Unia Celna - dodał Łukaszenka.

bETFEyOn

Jak podkreślił, uzgodniono również, że do 12 września eksperci mają wypracować propozycje, które pozwolą usunąć wątpliwości Unii Celnej związane z podpisaniem przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE. Łukaszenka zaznaczył, że rozmowy na spotkaniu Ukraina-UE-Unia Celna nie były łatwe i stanowiska stron czasem bardzo się różniły, ale sam fakt spotkania należy uznać za _ niewątpliwy sukces _.

_ Przeprowadzono poważne rozmowy na cały szereg tematów związanych z sytuacją na Ukrainie _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl

bETFEyOG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)