Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Libii: Ruszyła operacja przeciw Kaddafiemu

0
Podziel się:

Francuskie myśliwce zniszczyły wcześniej cztery czołgi. W akcji biorą już udział również Brytyjczycy. Rebelianci odparli atak wojsk Muammara Kaddafiego na Bengazi.

Wojna w Libii: Ruszyła operacja przeciw Kaddafiemu
(PAP/EPA/Crown Copyright/RAF)
bECCsQWd

aktualizacja 21.14

Francuskie myśliwce pilnują już strefy zakazu lotów nad Libią. Wojsko podało, że zniszczyły pierwsze cele: cztery czołgi. Do ataku dołączyli się Amerykanie. Ostrzelali z okrętu pociskami typu Cruise stanowiska libijskiej obrony przeciwlotniczej w okolicach Trypolisu - podaje telewizja CNN.

Koalicjanci planują zniszczyć obronę przeciwlotniczą Libii. W ataku biorą udział też Brytyjczycy. Libijska telewizja przekazuje, że siły Zachodu bombardują cele cywilne w Trypolisie. Nicolas Sarkozy twierdzi, że ataki ustaną, gdy Kaddafi podda się.

Pentagon potwierdza, że w działaniach w Libii bierze w tej chwili pięć krajów: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

bECCsQWf

Podjęli decyzję po szczycie

W Paryżu skończył obrady nadzwyczajny szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska-Liga Arabska w sprawie Libii. Spotkanie toczyło się po uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji 1973 zezwalającej na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami sił wiernych Muammarowi Kadafiemu. Koalicja zdecydowała, że jej myśliwce będą patrolować powietrze nad Libią i zestrzelą samoloty Kaddafiego, które poderwą się w powietrze, by bombardować powstańców.

**[

bECCsQWl

Wczoraj ambasador USA przy ONZ Susan Rice powiedziała, że libijski przywódca Muammar Kadafi pogwałcił warunki zawieszenia broni. Ostatnie informacje donoszą o bombardowaniu miasta Zintan. Silne eksplozje dały się słyszeć rano w Bengazi. Nad miastem pojawił się samolot odrzutowy, którego zestrzelili najprawdopodobniej rebelianci. Mieszkańcy twierdzą, że trwa atak sił Muammara Kadafiego - podaje Reuters.

- _ Eksplozje zaczęły się około godz. 2 nad ranem. Siły Kadafiego idą do przodu. Słychać je z odległości 20 km od Bengazi _ - powiedział jeden z mieszkańców Bengazi, bastionu libijskich powstańców. Powstańcy informują też o potyczkach i atakach sił Kadafiego w różnych dzielnicach miasta.

_ - Myśliwce zbombardowały drogę na lotnisko i zaatakowano podmiejską dzielnicę Abu Hadi _ - powiedział pracownik miejscowego szpitala.

bECCsQWm

Muammar Kadafi skierował natomiast _ pilne _ wystąpienie do prezydentów USA i Francji, Baracka Obamy i Nicolasa Sarkozy'ego, premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona i sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna - podał jego rzecznik.

Ostrzegał w nim Zachód przed interwencją militarną w Libii. _ - To niesprawiedliwość, to czysta agresja _ - zacytował słowa Kadafiego jego rzecznik Musa Ibrahim. - _ Jeśli wykonacie krok w kierunku ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne, pożałujecie tego _ - zagroził Kadafi.

Według Ibrahima, Kadafi w osobnym liście przestrzegł USA, że on i wszyscy Libijczycy są _ gotowi umrzeć _, by bronić swojej ojczyzny.

Libia ogłosiła wczoraj jednostronne zawieszenie broni po przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad tym krajem. Rezolucja de facto daje zielone światło interwencji militarnej w obronie ludności cywilnej w Libii.

bECCsQWn

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in.: sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa. Polskę będzie reprezentował premier Donald Tusk.

Mimo ogłoszenia przez reżim Kadafiego zawieszenia broni sztaby wojskowe W.Brytanii i Francji kontynuują przygotowania do realizacji ONZ-owskiej rezolucji. Hiszpania i Włochy zaoferowały oddanie do dyspozycji baz wojskowych. _ Generalną kwaterą koalicji _ krajów zaangażowanych w tę operację może być Neapol.

Amerykańskie samoloty już znajdują się w drodze do bazy NATO w Aviano na północy Włoch - ogłosiły władze prowincji Pordenone. Maszyny te mają wziąć udział w ewentualnej operacji w Libii w celu obrony ludności cywilnej.

bECCsQWo

_ - W najbliższych godzinach przewidziany jest przylot amerykańskich samolotów do bazy w Aviano _ - powiedział prefekt Pierfrancesco Galante.

Ponadto poinformował o przybyciu dodatkowego personelu wojskowego do bazy w Aviano, jednej z siedmiu oddanych przez stronę włoską do dyspozycji dla potrzeb międzynarodowej operacji, dla której zielone światło dała Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Z bazy w Aviano w 1999 roku w czasie wojny w Kosowie startowały samoloty NATO, uczestniczące w bombardowaniu pozycji serbskich.

ZOBACZ, JAK REBELIANCI WALCZĄ Z SAMOLOTAMI KADDAFIEGO:

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t135000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czy;kaddafi;zaatakuje;ostatni;bastion;rebelii,159,0,795295.html) Czy Kaddafi zaatakuje ostatni bastion rebelii? Dyktator wezwał mieszkańców Bengazi, by opuścili w nocy miasto.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;miazdzy;rebeliantow;nato;sie;waha,40,0,792104.html) Kaddafi miażdży rebeliantów. NATO się waha Wojska wierne dyktatorowi wkroczyły do Ras Lanuf. NATO koncentruje siły, także Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;w;libii;nie;ma;rebelii;sa;bandyci,98,0,795490.html) Kaddafi: W Libii nie ma rebelii. Są bandyci Dyktator ponownie wykluczył ustąpienie oraz negocjacje z rebeliantami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwyciestwo;kaddafiego;bedzie;koszmarem,25,0,793369.html) Zwycięstwo Kaddafiego będzie koszmarem Tak uważa brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.
bECCsQWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)