Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii - trwają negocjacje

0
Podziel się:

Agencja AP oceniła, że najnowsza misja dyplomatyczna w Syrii poniosła porażkę, jeszcze zanim się rozpoczęła.

Wojna w Syrii - trwają negocjacje
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Celem misji Kofiego Annana jest przekonanie władz w Damaszku do zakończenia stosowania przemocy. * *Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej spotkał się z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem.

Na zdjęciu antyrządowy protest dzieci

Oficjalne syryjskie media twierdzą, że spotkanie Asada i Annana przebiegło w _ pozytywnej atmosferze _. Żadne szczegóły rozmów nie są znane. Wczoraj Annan ocenił, że dalsza militaryzacja konfliktu w Syrii tylko pogorszy sytuację w kraju. Według szacunków ONZ dotychczas w Syrii zginęło co najmniej 7,5 tys. ludzi; zdaniem działaczy na rzecz praw człowieka liczba ta przekroczyła 8 tys.

Przed odlotem do Damaszku Annan, były sekretarz generalny ONZ, spotkał się w Kairze z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Rosyjskie MSZ oświadczyło w komunikacie, że Ławrow podtrzymał wezwanie do zakończenia przemocy w Syrii i wszczęcia dialogu, a także podkreślił sprzeciw wobec obcej ingerencji w wewnętrzne sprawy tego kraju. Z kolei Annan _ potwierdził zamiar aktywnej współpracy z Rosją dla rozwiązania kryzysu w Syrii _ - ogłosił resort.

Agencja AP oceniła, że najnowsza misja dyplomatyczna w Syrii poniosła porażkę, jeszcze zanim się rozpoczęła, ponieważ wczoraj syryjska opozycja odrzuciła apel Annana o podjęcie dialogu z Asadem. Zdaniem opozycji takie rozmowy, po trwającym rok rozlewie krwi w kraju, są bezcelowe i nierealistyczne. Taki obrót sprawy ujawnia pogłębiający się rozdźwięk między przywódcami syryjskiej opozycji, którzy twierdzą, że tylko pomoc wojskowa może powstrzymać reżim Asada, a wspólnotą międzynarodową, która obawia się, że dostarczenie broni grozi eskalacją konfliktu w Syrii - komentuje agencja.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m203367.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/akcja;przeciwko;assadowi;w;warszawie;hasla;na;ambasadzie;syrii,227,0,1020131.html) *Zaskakująca akcja przeciwko dyktaturze * Na budynku ambasady Syrii w Warszawie, pojawiły się napisy w języku arabskim, wymierzone w reżim prezydenta Baszara al-Assada. Sobotnia misja Annana w Syrii zbiegła się z intensywnym ostrzałem przez siły rządowe miasta Idlib, bastionu rebelii w północno-zachodniej części kraju. _ - To najintensywniejsze bombardowania od skierowania do Idlibu posiłków w tym tygodniu. To wstęp do większego natarcia _ - powiedział szef mającego siedzibę w Londynie syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

Antyasadowscy bojownicy obawiają się, że w mieście dojdzie do reżimowej ofensywy jak w zbuntowanym mieście Hims, odbitym przez armię 1 marca po prawie miesięcznym oblężeniu i intensywnym bombardowaniu. Rosja i Chiny dwukrotnie zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekty rezolucji potępiające reżim Asada i wzywające go do ustąpienia.

Czytaj więcej o wojnie w Syrii
Oko w oko z Asadem. Przerwie masakrę? Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej, były sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan zamierza spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem.
Francja ucieka z Syrii. Zostaniemy tam sami? Nicolas Sarkozy ogłosił, że Francja zamierza zamknąć swoją ambasadę w Syrii w proteście przeciwko represjom reżimu Baszara el-Asada.
Hillary Clinton wezwała żołnierzy do buntu Szefowa amerykańskiej dyplomacji zaapelowała do syryjskich żołnierzy, by nie wypełniali rozkazów atakowania przeciwników prezydenta Baszara el-Asada.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)