Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
syria
28.07.2012 21:13

Wojna w Syrii. Aleppo stanie się "syryjskim Bengazi"?

Powstańcza Wolna Armia Syryjska ogłosiła, że Aleppo stanie się syryjskim Bengazi i przeszła od obrony miasta do kontrnatarcia przeciwko oblegającym je wojskom rządowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ANADOLU AGENCY)

Powstańcza Wolna Armia Syryjska (WAS) ogłosiła, że Aleppo _ stanie się syryjskim Bengazi _ i _ przeszła od obrony miasta do kontrnatarcia _ przeciwko oblegającym je wojskom rządowym.

_ - Teraz nie czekamy aż nas zaatakują, ale zmieniliśmy taktykę na ofensywną i sami pierwsi nacieramy _ - oświadczył sekretarz Wolnej Armii Syryjskiej, kapitan Emar al-Guawi, w rozmowie telefonicznej z agencją EFE.

Twierdził on, że klęska wojsk rządowych w bitwie o to miasto będzie oznaczała, że _ reżim poniósł już w połowie klęskę _.

_ - Uważa się, że Aleppo (Halab) ze względu na znaczenie gospodarcze i finansowe oraz liczbę mieszkańców to połowa Syrii _ - wyjaśnił kapitan Guawi.

Nawiązując do roli, jaką Bengazi odegrało podczas rewolucji libijskiej - _ powstańczej stolicy _ - przedstawiciel WAS wyraził przekonanie, że podobną rolę będzie spełniało Aleppo. Na razie brak bliższych informacji o przebiegu walk w rejonie Aleppo w godzinach popołudniowych.

Wcześniej dochodziły doniesienia o tym, że ostrzał czołgowy i rakietowy prowadzony z powietrza przez śmigłowce bojowe spowodował wiele pożarów w mieście, wywołując panikę wśród ludności niektórych dzielnic pozostających w rękach powstańców.

Prezydent Francji Francois Hollande zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ o _ możliwie najszybszą interwencję _ w konflikcie syryjskim w celu położenia kresu masakrom w tym kraju.

Wezwał też ponownie Rosję i Chiny, aby nie blokowały inicjatyw Rady, ponieważ Damaszek, _ wiedząc, że jest skazany (na przegraną) będzie uciekał się do przemocy aż do ostatka _.

Ponownie zabrał głos w sprawie Syrii szef dyplomacji rosyjskiej. Na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie Siergiej Ławrow stanowczo zaprzeczył, jakoby Rosja zamierzała udzielić schronienia na terytorium swego kraju prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Minister nazwał to _ kaczką dziennikarską _. Ławrow potwierdził również, że Moskwa utrzymywała i nadal utrzymuje kontakty z syryjską opozycją.

Odpowiadając na zarzut, iż Rosja i Chiny blokują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wszelkie działania w sprawie sytuacji w Syrii oświadczył, że skoro według syryjskiej opozycji dokonuje się tam _ rewolucja przeciwko reżimowi , to _ co ma do tego Rada Bezpieczeństwa _. - Rewolucji - _dodał Ławrow _ - dokonują same narody _.

Zapewnił następnie, że Rosja _ nie jest i nie była najbliższym przyjacielem reżimu syryjskiego _. Według Ławrowa _ najbliższych przyjaciół ma on w Europie Zachodniej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ostro o wypowiedzi Clinton. Co teraz? Rosyjskie MSZ kategorycznie odrzuciło takie ujęcie problemu syryjskiego, które sugeruje, że Moskwa popiera prezydenta Baszara el-Asada.
Może dalej masakrować, Rosjanie go obronią Rosjanie nie ustępują i twardo bronią krwawego dyktatora. Zarabiają na nim setki milionów dolarów.
Jeżeli się zgodzą to w Syrii będzie przełom Paryż chce utworzenia korytarzy pomocy humanitarnej w tym kraju.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz