Notowania

wojna w syrii
22.01.2013 17:00

Wojna w Syrii. Rebelianci starli się z Kurdami

Konflikt zbrojny w Syrii ma też znamiona walki na tle wyznaniowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Co najmniej 56 osób zginęło w północno-wschodniej Syrii w walkach między antyrządowymi rebeliantami a członkami uciskanej kurdyjskiej mniejszości, która pragnie wykorzystać wojnę domową do zdobycia autonomii - podało opozycyjne Obserwatorium.

Mające siedzibę w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które zestawia doniesienia syryjskich aktywistów o aktach przemocy, oświadczyło, że rebelianci użyli tego dnia czołgów i moździerzy przeciwko siłom kurdyjskim; walki te trwają od tygodnia.

Kurdowie, którzy stanowią ok. 10 proc. ludności Syrii, wykorzystali, jak pisze Reuters, próżnię władzy, by utworzyć ośrodki kulturalne, zakazane przez rządzącą partię Baas, a także policję i oddziały paramilitarne. Ale trzymali się z dala od oddziałów rebeliantów - arabskich sunnitów - w których coraz większą rolę odgrywają islamiści; Kurdowie obawiają się bowiem, że ci ostatni nie uznają kurdyjskich dążeń do autonomii.

We wtorek bojownicy kurdyjskich jednostek starli się z kilkoma grupami rebeliantów w Ras al-Ajn w prowincji Al-Hasaka - poinformowało Obserwatorium. Wg tego źródła walki wybuchły w minioną środę, zginęło w nich co najmniej 56 bojowników.

Konflikt zbrojny w Syrii ma też znamiona walki na tle wyznaniowym, co, jak pisze Reuters, uniemożliwia wyłonienie jednego spójnego ruchu opozycyjnego, który podjąłby próbę obalenia prezydenta Baszara el-Asada. Protesty przeciw niemu rozpoczęły się w marcu roku 2011. Krwawo tłumione przez władze przekształciły się w konflikt zbrojny, który pochłonął życie ponad 60 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/m255161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;syrii;eksplozja;na;stacji;benzynowej,80,0,1226064.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Eksplozja na stacji benzynowej. 11 ofiar Stacja, położona w północnej dzielnicy Damaszku Barzeh al-Balad, pełna była pojazdów i ludzi oczekujących na zakup paliwa, które w syryjskiej stolicy coraz trudniej zdobyć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m241192.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;juz;60;tysiecy;ofiar;konfliktu;w;syrii,23,0,1225239.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Są najnowsze dane. Liczba ofiar jest szokująca Ponad 60 000 ludzi straciło życie w konflikcie syryjskim od jego wybuchu w marcu 2011 roku - poinformowała wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m256123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;syrii;mniejszosci;wyznaniowe;w;niebezpieczenstwie,57,0,1219897.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mniejszościom religijnym grozi śmierć - Jestem bardzo zaniepokojony tym, że istnieje ryzyko, iż całe społeczności będą płacić cenę za zbrodnie popełniane przez rząd syryjski - podkreślił ONZ-owski specjalny doradca ds. zapobiegania ludobójstwu.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz