Notowania

wojna w syrii
01.08.2012 11:37

Wojna w Syrii uderza w chrześcijan

Bab Tuma i Bab Szarki to dzielnice tradycyjnie zamieszkane przez chrześcijan; położone są w starej części Damaszku, uczęszczanej przez turystów, znajduje się tam wiele hoteli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Walki między syryjską armią a rebeliantami wybuchły po raz pierwszy w pobliżu dwóch chrześcijańskich dzielnic w centrum Damaszku - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

_ - Walki wybuchły ok. 2 nad ranem (1 czasu polskiego) w pobliżu dzielnic Bab Tuma i Bab Szarki. Z pierwszych informacji wynika, że zginął jeden żołnierz _ - podała ta organizacja.

_ - Te walki to nowa rzecz. To obszary, do których rebelianci nie mieli do tej pory wstępu _ - powiedział agencji AFP szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Jeden ze świadków starć powiedział AFP, że niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali w nocy z wtorku na środę stanowisko armii w Bab Szarki. W środę rano panował już tam spokój - dodaje agencja.

Bab Tuma i Bab Szarki to dzielnice tradycyjnie zamieszkane przez chrześcijan; położone są w starej części Damaszku, uczęszczanej przez turystów, znajduje się tam wiele hoteli. To w tych dzielnicach wielokrotnie odbywały się w tym roku manifestacje poparcia dla prezydenta Baszara el-Asada.

Tymczasem front przeniósł się do Aleppo (Halab) na północnym zachodzie kraju, dokąd zarówno siły reżimowe jak i rebelianci wysłali nowe posiłki _ do rozegrania decydującej bitwy, która może trwać nawet kilka tygodni _ - wynika ze źródeł w syryjskich siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się AFP.

Według ekspertów, im dłużej trwają walki, tym większe jest ryzyko tego, że Syrię opanuje bezlitosna wojna między sunnicką większością a alawicką mniejszością, z Kurdami i chrześcijanami w środku. Wzmocniłoby to islamskich fundamentalistów i mogłoby wywołać nowe konflikty w Iraku i Libanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Czołgi zaatakowały konwój ONZ. Oto reakcja Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał Damaszek do wstrzymania przemocy.
Rebelianci się radykalizują. Chodzi o pieniądze Rebelia w Syrii przeciw rządom Baszara el-Asada radykalizuje się pod wpływem rodzimych i zagranicznych dżihadystów.
Bombardują miasto. Śmigłowce w natarciu Rządowa armia poinformowała, że kontroluje część dzielnicy Salahedin w Aleppo.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz