Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Wśród terrorystów nie ma Ukrainców

0
Podziel się:

To odpowiedź na zarzuty przewodniczącego parlamentu krymskich Tatarów Mustafa Dżemiliew, że krymscy Tatarzy werbowani są do walk w Syrii i przyłączają się do opozycji.

Wojna w Syrii. Wśród terrorystów nie ma Ukrainców
(AP/FOTOLINK/East News)
bETujYvF

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprzeczyło, jakoby obywatele tego kraju uczestniczyli w konflikcie w Syrii, walcząc po stronie sił antyrządowych.

Wcześniej tego dnia informację o Ukraińcach narodowości tatarskiej, którzy biorą udział w walkach w Syrii, podał syryjski ambasador na Ukrainie Mohammed Said Aqil, a następnie potwierdził przewodniczący Medżlisu parlamentu krymskich Tatarów Mustafa Dżemiliew.

_ - Wśród walczących w Syrii terrorystów są przedstawiciele 83 państw, w tym Ukrainy _ - oświadczył Aqil na konferencji prasowej w Kijowie. Ambasador nie potrafił powiedzieć, ilu posiadaczy ukraińskich paszportów zaangażowanych jest w konflikt w jego kraju.

bETujYvH

MSZ Ukrainy zareagował na to oburzeniem. _ Strona ukraińska niejednokrotnie mówiła o konieczności rozwiązania konfliktu w Syrii wyłącznie drogami politycznymi i dyplomatycznymi. Oświadczenie ambasadora Aqila jest bezpodstawne i nie do przyjęcia _ - czytamy w komunikacie.

MSZ w Kijowie podkreślił, że oficjalne władze w Damaszku nie potwierdziły dotychczas, że obywatele Ukrainy uczestniczą w działaniach zbrojnych w Syrii.

Odmiennego zdania jest Mustafa Dżemiliew. Powiedział on, że krymscy Tatarzy werbowani są do walk w Syrii i przyłączają się do syryjskiej opozycji, jednak - jak podkreślił - nie ma to charakteru masowego. _ Są jednostki, które wyjechały tam na swoje życzenie _ - zaznaczył.

Dżemiliew oświadczył, że werbunkiem zajmuje się niezarejestrowana na Ukrainie radykalna organizacja islamska Hizb-ut-Tahrir, której działalność - jak oświadczył - jest obca islamskiej tradycji panującej wśród Tatarów krymskich.

bETujYvN

_ - Powtarzamy, że nie warto tam jechać, gdyż oznacza to złamanie ukraińskiego prawa, a po drugie nie wiadomo, jakie siły są tam reprezentowane _ - powiedział Dżemiliew. Na należącym do Ukrainy Półwyspie Krymskim mieszka około 250 tysięcy Tatarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria wobec ataku USA jest bez szans? Brytyjski tygodnik _ The Observer _ uważa, że syryjskie wojsko nie wytrzyma powietrznego ataku Stanów Zjednoczonych.
Zaatakujecie Syrię? To odpowiemy! Mocna deklaracja Baszara el-Asada. Kraj będzie się bronić przed agresją.
Inspektorzy ONZ wyjadą z Syrii w sobotę Eksperci do spraw broni chemicznej do jutra będą kontynuować badanie okoliczności ataku chemicznego.
bETujYwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)