Notowania

wiadomości
09.02.2012 19:37

Wrocław: Będzie jeszcze więcej TBS-ów

Większość mieszkań Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje na Stabłowicach. Ponad 60 procent objęto już rezerwacją.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na 11 hektarach terenu między ulicami Wojanowską, Daktylową i Rodzynkową TBS rozpoczął budowę 38 pięciopiętrowych budynków. Powstanie oprócz tego pełna infrastruktura osiedla, miejsca parkingowe, place zabaw i chodniki. Całość inwestycji będzie kosztować około 180 mln zł. TBS część kosztów pokryje ze środków własnych oraz kredytu bankowego w wysokości 86 mln zł. Towarzystwo w tym roku rozpocznie budowy także na ulicy Trzebnickiej (48 mieszkań) i Głubczyckiej (121 mieszkań). ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA - codziennie dostarczymy Ci świeże informacje Zainteresowana takim lokum osoba musi wnieść wkład partycypacyjny - chodzi z reguły o 20 do 30 procent wartości nieruchomości. W przypadku budowanego osiedla na Stabłowicach partycypacja wynosi 1146 zł za metr kwadratowy, czyli np. dla 60-metrowego mieszkania należy wyłożyć na początek ponad 68 tysięcy złotych. To wielu może odstraszać, jednak pieniądze nie przepadną. Wkład można odzyskać, kiedy wypowie się umowę najmu, wtedy jest zwracany wraz z rewaloryzacją o tzw.
wskaźnik odtworzeniowy. Co ważne, od zeszłego roku istnieje też możliwość wykupu mieszkań, pod warunkiem że na taki wykup zgodzi się właściciel, czyli właśnie TBS. KONKURSY - bierz udział i wygrywaj atrakcyjne nagrody - Banki znacznie zaostrzyły reguły, dużo ostrożniej oceniają zdolność kredytową, np. rata kredytu nie może przekraczać 42 procent dochodów, nie ma już w praktyce kredytowania na całość wartości mieszkania, ograniczono do minimum kredyty walutowe - podkreśla Michniak. W przypadku budowanych mieszkań TBS na Stabłowicach czynsz miesięczny wyniesie 13,20 zł za metr kwadratowy. KONKURSY - bierz udział i wygrywaj atrakcyjne nagrody - Stawki są wysokie, ale jednak sporo niższe niż na rynku najmu we Wrocławiu - mówi Leszek Michniak. - Średnia miesięczna cena najmu mieszkania 2-pokojowego to 1400 zł. TBS planuje oddawanie inwestycji na Stabłowicach etapami. Pierwsze mieszkania będą gotowe na wiosnę przyszłego roku. Czytaj więcej w Gazecie Wrocławskiej! Kto może zostać najemcą TBS Wrocław? 1. Osoby
fizyczne i prawne 2. Osoby nie mające tytułu prawnego do innego mieszkania we Wrocławiu 3. Osoby z dochodami pozwalającymi na regularne opłacanie czynszu i innych zobowiązań z tytułu najmu mieszkania; w przypadku zbyt niskich dochodów w/w zobowiązania mogą poręczyć inne osoby, np. rodzice. Za dochód uważa się wszelkie przychody, po odliczeniu kosztów ich uzyskania, oraz po odliczeniu składek na: ubezpieczenie emerytalne i rentowe na ubezpieczenie chorobowe. Składek tych nie odlicza się, jeśli zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego. 4. Osoby, które wpłacą 30 proc. kosztów budowy przedsięwzięcia po zawarciu umowy partycypacyjnej. 5. Osoby, które wpłacą 7 dni przed podpisaniem umowy najmu kaucję zabezpieczającą należności z tytułu najmu w wysokości maksymalnie 12 - krotnego
miesięcznego czynszu. Kaucja jest waloryzowana i zwracana w całości po wypowiedzeniu umowy najmu, jeśli wynajmujący nie zalega z zapłatą czynszu. Dochód: Dochód gospodarstwa domowego, czyli wszystkich osób mających być zameldowanymi w mieszkaniu, w dniu zawarcia umowy najmu, nie może być wyższy niż 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie dolnośląskim, ogłoszonego przed dniem zawarcia Umowy Najmu, i powiększonego o więcej niż: 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym. Przykładowo, dochód na gospodarstwo domowe nie powinien przekraczać: jednoosobowe: 5 407,46 zł (1,2) dwuosobowe: 8 111,20 zł (1,8) trzyosobowe: 9 913,68 zł (2,2) czteroosobowe: 11 716,17 zł (2,6) pięcioosobowe: 13 518,66 zł (3,0) sześcioosobowe i więcej: 15 321,15 zł (3,4)

Tagi: wiadomości
Źródło:
Polska The Times
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz