Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Współpracownik Bo Xilaia skazany na 15 lat więzienia

0
Podziel się:

Choć prokurator domagał się kary 20 lat więzienia, wyrok złagodzono z powodu współpracy, na jaką zgodził się oskarżony.

Współpracownik Bo Xilaia skazany na 15 lat więzienia
(PAP/EPA)
bETQRxKJ

Były szef policji w Czungcingu a zarazem bliski współpracownik wpływowego działacza Komunistycznej Partii Chin Bo Xilaia, Wang Lijun, został skazany na 15 lat więzienia za nadużycia władzy i korupcję - podała chińska agencja informacyjna Xinhua.

To właśnie Wang odpowiada za ujawnienie zabójstwa brytyjskiego biznesmena dokonanego przez żonę Bo Xilaia oraz koniec kariery politycznej swego niegdysiejszego protektora. W czasie procesu przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów.

Choć prokurator domagał się kary 20 lat więzienia, wyrok złagodzono z powodu współpracy, na jaką zgodził się oskarżony.

bETQRxKL

Żona Bo Xilaia, Gu Kailai, pod koniec sierpnia za morderstwo została skazana na karę śmierci w zawieszeniu. Taka kara jest zwykle zmieniana w Chinach po paru latach na dożywocie.

Jej sprawa określana była jako najbardziej polityczna w Chinach od 30 lat. Bo Xilai został zawieszony w prawach członka 25-osobowego biura politycznego Komitetu Centralnego KPCh, ustępującego rangą jedynie Komitetowi Stałemu partii. Obecnie przeciwko Bo toczy się śledztwo, co praktycznie kończy jego karierę polityczną. Najprawdopodobniej zostanie usunięty z partii, niewykluczone, że zostanie przeciw niemu wszczęte śledztwo.

Wyrok dla Wanga wieńczy upadek policjanta, który w całym kraju zyskał sławę dzięki bezkompromisowej walce z korupcją i zorganizowaną przestępczością, a potem sam dał się wplątać w skandal z próbą zatuszowania morderstwa brytyjskiego biznesmena dokonanego przez żonę jego zwierzchnika.

Gdy drogi Bo i Wanga się rozeszły, były szef policji w Czungcingu zaczął zbierać dowody przeciw swemu szefowi, następnie ubiegał się o azyl w USA, ale ostatecznie zdecydował się oddać w ręce władz Chin.

bETQRxKR

Bo - według jego zwolenników - był postacią charyzmatyczną ze względu na wysiłki, jakie podejmował, by przywrócić kontrolę partyjną nad oszałamiającym, lecz tworzącym nierówności społeczne wzrostem gospodarczym. Miał jednak potężnych wrogów, którzy z kolei uważali go za oportunistę.

W Chinach trwa zmiana pokoleniowa na szczytach władzy. Oczekuje się, że nowe kierownictwo zostanie zaprezentowane w przyszłym miesiącu.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny wpłynęły na japońskie wody terytorialne Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka.
Chiny odwołują uroczystości. Przez wyspy Chińskie MSZ nie chciało komentować tej informacji. Potwierdza ją japońska agencja prasowa.
Teraz w Tokio protestują przeciw Chinom - _ Nigdy nie ustąpimy przed groźbami wojskowymi Chin _ - krzyczeli demonstranci.
bETQRxLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)