Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wulkan Bardarbunga już spokojniejszy. Obniżyli poziom alarmu

0
Podziel się:

Nie wykryto popiołów, więc poziom alertu dla lotnictwa w rejonie Bardarbungi został obniżony do pomarańczowego - podały w komunikacie służby meteorologiczne.

Władze Islandii obniżyły do poziomu pomarańczowego alert dla lotnictwa w rejonie położonego pod lodowcem wulkanu Bardarbunga. Wcześniej w niedzielę podniosły ten alert do poziomu czerwonego, po wykryciu w pobliżu niewielkiej erupcji szczelinowej.

_ Nie wykryto popiołów, więc poziom alertu dla lotnictwa w rejonie Bardarbungi został obniżony do pomarańczowego _ - podały w komunikacie służby meteorologiczne.

Wcześniej meteorolodzy odnotowali _ bardzo spokojną _ erupcję na polu lawy Holuhraun, w odległości kilku kilometrów od wulkanu. W reakcji wprowadzono czasowy zakaz lotów na wysokości 1,8 kilometra w promieniu 18,5 kilometra wokół wulkanu. Jednak wszystkie lotniska pozostały otwarte.

W piątek w następstwie mniejszej erupcji władze na krótko podniosły alert, wprowadzając ograniczenia w transporcie lotniczym w rejonie wulkanu.

Czerwony alert oznacza, że erupcja jest nieuchronna albo już trwa, z ryzykiem emisji pyłów wulkanicznych.

Od połowy sierpnia w rejonie wulkanu Bardarbunga, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodowca Vatnajoekull, obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)