Notowania

wybory w usa
04.03.2012 08:01

Wybory w USA: Romney zwyciężył w stanie Waszyngton

Mitt Romney uzyskał wczoraj około 37 procent głosów. To jego czwarte z rzędu zwycięstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były gubernator stanu Massachusetts Mitt Romney zwyciężył we wczorajszych konferencjach partyjnych Partii Republikańskiej (GOP) w stanie Waszyngton.

Jak powiedział przewodniczący stanowych struktur Partii Republikańskiej Kirby Wilbur, po przeliczeniu wyników głosowania z 60 procent okręgów, Romney uzyskał około 37 procent głosów. Jego rywale - kongresman z Teksasu Ron Paul i były senator Rick Santorum zdobyli po 24 procent głosów. Były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich znalazł się daleko z tyłu z około 11 procent głosów.

Było to już czwarte z rzędu zwycięstwo Romneya, co umocniło jego pozycję zdecydowanego lidera w wyścigu do uzyskania nominacji kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej.

W opublikowanym oświadczeniu Romney stwierdził, że jego zwycięstwo oznacza, iż wyborcy _ nie chcą waszyngtońskiego weterana w Białym Domu _. _ Chcą konserwatywnego biznesmena, który rozumie prywatny sektor i wie jak usunąć rząd federalny z drogi, tak aby gospodarka mogła znowu prężnie rozwijać się _ - dodał.

Głosowanie w położonym na północnym zachodzie USA stanie Waszyngton odbyło się na 3 dni przed tzw. superwtorkiem (6 marca), kiedy to prawybory w dziesięciu stanach mogą w znacznej mierze określić, który kandydat GOP będzie rywalizował w listopadzie z prezydentem Barackiem Obamą o najwyższy urząd w USA. Zdaniem Wilbura, zmobilizowało to wielu wyborców do oddania głosów.

Zobacz jedno z przemówień Mitta Romney'a:

W stanie Waszyngton Republikanie organizują zazwyczaj zarówno zjazdy partyjne jak i prawybory, jednak w tym roku władze stanowe odwołał prawybory ze względów oszczędnościowych. Kandydaci walczyli o głosy 43 delegatów, których stan Waszyngton wyśle na konwencję ogólnokrajową GOP.

Republikański kandydat, aby uzyskać partyjną nominację, musi zapewnić sobie głosy 1144 delegatów. W najbliższy _ superwtorek _ stawką będą głosy 419 delegatów. Romney, Santorum i Gingrich, nie czekając na wyniki głosowania w stanie Waszyngton, prowadzili wczoraj kampanię w Ohio, najważniejszym ze stanów, które organizują prawybory 6 bm.

Więcej o Romney'u czytaj w Money.pl
Najnowszy sondaż. Wybory w USA wygra... Prawicowy komentatorzy są w popłochu. Rośnie poparcie dla skrajnie konserwatywnego Ricka Santorum.
To on ma szansę pokonać Obamę. Da radę? W Maine Romney zdobył 39 procent głosów - ponad dwa razy więcej niż były senator Rick Santorum.
Należy do sekty, może zostać prezydentem USA Mormoni przekazują swojemu kościołowi co najmniej dziesięć procent dochodów. W ten sposób do kasy wspólnoty wpływa ponad sześć miliardów dolarów rocznie.
Tagi: wybory w usa, mitt romney, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz