Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory we Francji. Program Nicolasa Sakozy'ego

0
Podziel się:

Głównymi tematami w kampanii wyborczej Sarkozy'ego jest imigracja i walka z terroryzmem.

Wybory we Francji. Program Nicolasa Sakozy'ego
(ec.europa.eu)

Głównymi tematami w kampanii wyborczej Sarkozy'ego jest imigracja i walka z terroryzmem, zwłaszcza w kontekscie ostatnich tragicznych wydarzeń w Tuluzie. Inna ważną kwestią jest propozycja redukcji deficytu budżetowego państwa głównie poprzez cięcia wydatków publicznych. Wspomina też o potrzebie zamrożenia wkładu Francji do budżetu UE.

Decyzję o ubieganiu się reelekcję, Sarkozy ogłosił w połowie lutego, w wywiadzie dla pierwszego programu francuskiej telewizji publicznej.

- _ Tak, kandyduję w wyborach prezydenckich. Podjąłem taką decyzję ze względu na obecną sytuację we Francji, w Europie i na świecie. Chodzi o trwający od trzech lat bezprecedensowy kryzys. Ta sytuacja spowodowała, że niezabieganie od nowa o zaufanie Francuzów byłoby zaniedbaniem obowiązków _ - powiedział.

Przerwę w kampanii prezydenckiej spowodował niedawny zamach terrorystyczny w Tuluzie. Sarkozy natychmiast udał się na miejsce tragedii gdzie oświadczył, że dramat ten nie doprowadzi do podziału we francuskim społeczeństwie.

Podczas gdy skrajni politycy francuscy deklarowali w związku z zamachem konieczność walki z islamistami, Sarkozy podkreślił, że wielkość Francji polega na tym, że jest to wspólnota wielu społeczności żyjących w tym kraju:

- _ Musimy działać wspólnie, żeby pokazać, że terroryzm nie podzieli naszej wspólnoty narodowej. Mówię i będę mówił całemu narodowi, że nie możemy dzielić się na grupy i nie możemy szukać zemsty, gdyż Francja jest wielka jako wspólnota wszystkich społeczności, które tu mieszkają - _mówił prezydent.

Prezydent Francji jest bardzo aktywny na scenie europejskiej, ostatnio w staraniach na rzecz przezwyciężenia kryzysu finansowego w UE. Podkreśla, że Francja powinna popierać w tych działaniach Niemcy i politykę Angeli Merkel.

W sierpniu ubiegłego roku zadeklarował, że Niemcy i Francja domagają się by wszystkie kraje strefy euro zacieśniły kontrolę nad wydatkami budżetowymi i zapisały w swoich konstytucjach maksymalny dopuszczalny poziom wydatków. Podkreślił, że Francja i

- _ Chcemy wyrazić naszą absolutną wolę obrony euro i przyjęcia szczególnej odpowiedzialności, jaką w Europie odgrywają Niemcy i Francja oraz posiadania w każdym z tych tematów całkowitej jedności poglądów między Niemcami a Francją _ - powiedział Sarkozy.

W grudniu ubiegłego roku Sarkozy wezwał do podjęcia reform, które pozwolą przezwyciężyć skutki europejskiego kryzysu. W przemówieniu, poświęconym sytuacji gospodarczej Francji i Unii Europejskiej powiedział, że sposobom na wyjście z trudności jest zdecydowane działanie:

- _ Obszarem szczególnego zainteresowania Francji jest tradycyjnie Afryka. Sarkozy od dawna uważa, że Afryka Południowa jako reprezentant całego kontynentu afrykańskiego powinna zostać stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. _

Stosunki między Francją a Polską tradycyjnie oceniane są przez francuskich polityków jako bardzo dobre. Podkreślają oni skuteczność naszego przewodnictwa w UE w drugim półroczu ubiegłego roku oraz fakt, że Francja jest jednym z największych inwestorów w Polsce.

Na ostatnim szczycie Trójkąta Weimarskiego w lutym ubiegłego roku, w warszawskim Wilanowie prezydent Sarkozy podkreślił, że Paryż chciałaby jak najszybciej widzieć Polskę w strefie euro:

- _ Francja tak jak Niemcy chciałyby, by Polska przyłączyła się także do paktu dla konkurencyjności. Powiedzieliśmy prezydentowi Komorowskiemu, że skoro 17 państw ma wspólną walutę, to normalne jest, że spotykają się we własnym gronie. _
_ po dźwięku _ - mówił prezydent,

Sarkozy jest przywódcą rządzącej we Francji Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Karierę polityczną rozpoczął w 1974 roku. W wieku 34 lat został deputowanym do parlamentu, cztery lata później ministrem budżetu i rzecznikiem rządu. Pełnił też funkcję ministra spraw wewnętrznych oraz ministra gospodarki, finansów i przemysłu. Był też deputowanym do Parlamentu Europejskiego.

Doprowadził do powrotu Francji do struktur wojskowych NATO. Należy do przeciwników akcesji Turcji do UE. Opowiada się za koncepcją Unii na rzecz Regionu Morza Środziemnego, która byłaby stowarzyszona z UE, a w jej skład wchodziłyby państwa basenu Morza Śródziemnego.

Czytaj więcej o wyborach we Francji
Hollande: Gospodarka dla sera Francois Hollande ma oryginalne pomysły na ożywianie gospodarki, między innymi powiększanie deficytu budżetowego.
Wskazali, kto powinien rządzić Francją Socjalista jest zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich.
Francuzi będą wyrzucać obcokrajowców? Zamierza w ciągu pięciu lat zmniejszyć o połowę, o ok. 100 tys., liczbę imigrantów przyjmowanych przez Francję każdego roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)