Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybuchy w Sztokholmie - miały zacząć islamskie powstanie?

0
Podziel się:

Krótko przed eksplozją policja, wywiad i szwedzka agencja TT dostały e-mail z ostrzeżeniem.

Wybuchy w Sztokholmie - miały zacząć islamskie powstanie?
(PAP/EPA)

**W sobotnich wybuchach w centrum Sztokholmu zginął człowiek, dwie osoby zostały ranne. Szwedzka agencja TT poinformowała, że na 10 minut przed wybuchami jej redakcja otrzymały e-mail z ostrzeżeniem. Nagranie załączone do e-maila wzywa do dżihadu w Szwecji.

Rzeczniczka policji Petra Sjoelander powiedziała, że do eksplozji samochodu doszło w pobliżu Drottninggatan - ruchliwej pełnej sklepów ulicy w centrum stolicy Szwecji. Wkrótce po tej eksplozji nastąpił drugi wybuch na tej samej ulicy - ranny w nim mężczyzna nie przeżył.

Według agencji TT do jej redakcji oraz na policję wysłano e-mail z plikami dźwiękowymi po szwedzku i po arabsku.

Około północy minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt napisał na swoim twitterze, że atak _ nie udał się, ale mógł być katastrofalny _, zważywszy na tłumy, jakie gromadzą się zazwyczaj w tej dzielnicy, zwłaszcza przed świętami. Gdy minister komentował atak, policja wciąż nie zbadała jeszcze dokładnie miejsc wybuchów, w których wciąż pracowali saperzy - podała TT.

Głos w załączniku dźwiękowym przysłanym do redakcji TT zwraca się do Szwedów i zarzuca im, że nie zareagowali oni na karykatury proroka Mahometa, których autorem był artysta i karykaturzysta Lars Vilks. Głos wspomina również o obecności szwedzkich żołnierzy w Afganistanie. E-mail ten został również wysłany do służb wywiadowczych Szwecji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t116782.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;w;pogotowiu;w;samolocie;byla;atrapa;bomby,90,0,713562.html) Niemcy w pogotowiu: W samolocie była atrapa bomby
- _ Nasze czyny będą mówić same za siebie. Tak długo, aż nie zaprzestaniecie swej wojny przeciw islamowi i upokarzania proroka i waszego głupiego poparcia dla tej świni Vilksa _ - głosi nagranie cytowane przez TT.

Człowiek, który nagrał ten załącznik wzywa do powstania _ mudżahedinów _ w Szwecji i Europie. - _ Nadszedł czas odpowiedzi, nie zwlekajcie dłużej _ - mówi autor i apeluje, by walczyć z wrogami islamu wszystkim, _ nawet nożem. - _Nie obawiajcie się nikogo, nie bójcie się więzienia, nie bójcie się śmierci" - brzmi nagranie.

TT nie podaje, czy autor nagrania identyfikuje się w jakikolwiek sposób, mówi jednak, że udał się na Bliski Wschód, _ by (prowadzić) dżihad _.

- _ Teraz wasze dzieci, wasze córki i wasze siostry będą umierać jak nasi bracia, nasze siostry i nasze dzieci _ - ostrzega głos.

Rzeczniczka policji nie umiała odpowiedzieć na pytanie, czy autor e-maila i nagrania był zamachowcem i kim była osoba, która zginęła na miejscu wybuchu.

Jednak według sieci telewizyjnej SVT, człowiek, który zginął od eksplozji był prawdopodobnie sprawcą zamachu, ponieważ w pobliżu jego ciała znaleziono pojemnik wypełniony gwoździami.

Według naocznego świadka, cytowanego przez dziennik, mężczyzna, który zmarł miał ogromną ranę na brzuchu, _ jak po eksplozji _. Petra Sjoelander nie mogła potwierdzić spekulacji mediów.

Dwie inne osoby ranne w wybuchach zostały zabrane do szpitala z lżejszymi obrażeniami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t125226.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/eksplozje;w;sztokholmie;-;jedna;osoba;zabita,82,0,733522.html) Eksplozje w Sztokholmie - jedna osoba zabita Wybuchy na ruchliwej, handlowej ulicy spowodowały panikę wśród robiących świąteczne zakupy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t125191.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuch;kolo;kwatery;policji;w;kandaharze,128,0,733312.html) Wybuch koło kwatery policji w Kandaharze W zamachu użyto samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t75283.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bomba;w;samolocie;aeroflotu,34,0,729634.html) Bomba w samolocie Aerofłotu Z rosyjskiej maszyny na berlińskim lotnisku Schoenefeld ewakuowano 140 pasażerów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)