Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost promieniowania nad Polską

0
Podziel się:

Pozostaje ono jednak znacznie niższe od dopuszczalnej normy.

Wzrost promieniowania nad Polską
(redjar/CC/Flickr)

Urządzenia pomiarowe wykryły w atmosferze nad Polską podwyższone stężenia izotopu jodu J-131. Dawka promieniowania jest jednak tysiące razy niższa niż dopuszczalna norma - uspokaja Główny Instytut Górnictwa.

Według przyjętych norm, roczna dopuszczalna dawka promieniowania dla zwykłego człowieka wynosi jeden milisiwert, inaczej mówiąc tysiąc mikrosiwertów, pochodzących od źródeł sztucznych, poza medycznymi.

- _ Przy zanotowanych przez nas stężeniach, zakładając najbardziej skrajny scenariusz to przyjęta przez człowieka roczna dawka będzie około 2 tys. razy mniejsza od granicznej _ - powiedział dr Krystian Skubacz z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

-_ Taką dawką progową dla występowania natychmiastowych skutków - że w organizmie od razu się coś dzieje - jest 500 milisiwertów _ - dodał.

Według danych GIG, od 21 do 25 marca stężenie jodu J-131 w powietrzu nad Śląskiem wynosiło 93 mikrobekerele na metr sześcienny. Specjaliści zapewniają, że te wartości - choć znacznie większe niż w poprzednich latach - są o wiele za małe, by zagrozić ludziom. Po katastrofie w Czarnobylu w 1986 r. te stężenia były milion razy większe - podkreślają.

Kierownik Laboratorium Radiometrii Głównego Instytutu Górnictwa, dr Małgorzata Wysocka zaznaczyła, że wykorzystywane do pomiarów urządzenia są tak czułe, że odnotowują zwiększone stężenia jodu J-131 nawet wtedy, gdy któryś ze szpitali w okolicy niewłaściwie zutylizuje odpady promieniotwórcze, a także w okresie intensywnego wypalania traw.

Po katastrofie w japońskiej elektrowni pomiary w polskich laboratoriach są wykonywane częściej niż zwykle. W katowickim instytucie mogą się zbadać osoby wracające z Japonii. Badania wykazały u jednej z nich, że stężenie izotopu jodu w jej moczu było bardzo niskie, podobnie jak dawka promieniowania, na którą narażona była ta osoba. Dużo wyższe dawki otrzymuje się w czasie zwykłego prześwietlenia - podkreśliła Wysocka.

Główny Instytut Górnictwa działa w ramach krajowej sieci monitoringu skażeń i prowadzi ciągłe pomiary skażeń promieniotwórczych powietrza.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;chce;pytac;polakow;internauci;juz;mowia;tak;elektrowni;jadrowej,201,0,799177.html) Premier chce pytać Polaków. Internauci już mówią "tak" elektrowni jądrowej 65 procent ankietowanych przez Money.pl uważa, że powinna powstać siłownia jądrowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t98681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;naszej;rezygnacji;z;atomu,183,0,794039.html) Niemcy chcą naszej rezygnacji z atomu Z apelem do Polski zwróciły się władze Brandenburgii i Berlina.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;elektrownia;bedzie;bezpieczna,247,0,793335.html) "Polska elektrownia będzie bezpieczna" Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że kwestie bezpieczeństwa będą jednym z głównych kryteriów przy budowie elektrowni atomowej.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)