Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za podwyżki lekarzy muszą zapłacić pacjenci

0
Podziel się:

Brakuje 6 mld złotych na to by lekarze zarabiali 8 tys. złotych - uważa minister zdrowia.

Za podwyżki lekarzy muszą zapłacić pacjenci
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Gdybyśmy chcieli z dnia na dzień zapłacić lekarzom po 8 tys. złotych pensji, czego żądają, to zabrakłoby w systemie, tylko na ten cel, ok. 6 mld złotych - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.

Tych 6 mld zł w systemie nie ma i nie będzie, dopóki pacjenci nie zgodzą się na zapłacenie ich lekarzom - powiedziała minister w poniedziałek w TVN24.

Według niej, pensje lekarskie w wysokości 8 tys. zł oznaczałyby 2- proc. wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne. "Czy to jest w porządku? I pewnie o to należy spytać pacjentów (...) Czy dziś za to tylko, że będziemy mogli spełnić żądania lekarzy, ot tak, na dzisiaj, na jutro, na najbliższe dni, powinniśmy podjąć tę decyzję, nie wskazując, co tak naprawdę się pacjentom za tę składkę należy" - mówiła Kopacz

Minister poprosiła pacjentów, by do zmian wchodzących w życie od 1 stycznia podeszli spokojnie. Chodzi o przepisy ustalające, że czas pracy lekarza wynosi tygodniowo 48 godzin, a w przypadku jego zgody może być wydłużony do 72 godzin.

Na pytanie, czy bierze na siebie odpowiedzialność, że po 1 stycznia (kiedy wchodzą w życie nowe przepisy ograniczające czas pracy lekarzy) pacjenci będą mieli zapewnioną pomoc, odpowiedziała: "Za to bierze odpowiedzialność dyrektor placówki, jak i jej organ założycielski. Minister zdrowia jest zobowiązany do tego, by jak najwięcej wesprzeć dyrektorów".

Dodała, że nie jest w stanie rozmawiać z każdym lekarzem, w każdym szpitalu i na każdym oddziale.

"Dyrektorzy placówek robią to w sposób profesjonalny. Wiem, że to jest ciężka praca i trudny moment dla wielu dyrektorów. Ale w wielu szpitalach lekarze już pracują na kontraktach i będą pracować na kontraktach. Część będzie pewnie pracować na zasadach pracy równoważnej czy zmianowej, ale to wszystko jest na poziomie dyrektora i organu założycielskiego" - powiedziała Kopacz.

Podkreśliła, że dla niej, jako ministra zdrowia, najważniejsza jest zmiana systemu, by był przyjazny dla pacjentów; a personel, ich obsługujący, by godnie zarabiał.

Kopacz uznała, że gdyby obietnice poprzedniego ministra zdrowia Zbigniewa Religi o zwiększeniu środków w systemie zostały spełnione, to dziś nie byłoby problemu z nowym wymiarem czasu pracy lekarzy.

wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)