Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaczynają się wybory w Afganistanie

0
Podziel się:

Prezydent Hamid Karzaj sprawuje władzę od roku 2001 i według konstytucji nie może po raz trzeci ubiegać się o stanowisko szefa państwa.

Zaczynają się wybory w Afganistanie
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Kandydaci w wyborach prezydenckich w Afganistanie, które mają się odbyć 5 kwietnia 2014 r., od poniedziałku mogą składać dokumenty - poinformowała Niezależna Komisja Wyborcza. Formularze kandydaci będą mogli składać do 6 października.

Jak poinformował rzecznik Komisji Nur Mohammad Nur, na razie nikt jeszcze oficjalnie nie zadeklarował chęci kandydowania w wyborach, ale _ 27 osób, w tym członków partii i koalicji politycznych _ odebrało już specjalne formularze.

Niezależna Komisja Wyborcza będzie odpowiadała za prawidłowy przebieg wyborów. Niemal 12 lat po rozpoczęciu międzynarodowej interwencji militarnej w Afganistanie w kraju wciąż trwa konfrontacja między słabym rządem wspieranym przez siły międzynarodowej koalicji, które w większości mają się wycofać do końca 2014 r., a rebeliantami dowodzonymi przez talibów.

Prezydent Hamid Karzaj sprawuje władzę od roku 2001 i według konstytucji nie może po raz trzeci ubiegać się o stanowisko szefa państwa.

Po zakończeniu rejestracji 16 listopada, na dzień przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, zostanie opublikowana oficjalna lista kandydatów.

Jak zauważa agencja AFP, chociaż na razie nikt jeszcze oficjalnie nie zgłosił chęci kandydowania, wśród potencjalnych pretendentów do wyścigu o fotel prezydencki pojawiają się m.in.: Abdullah Abdullah, dawny rywal Karzaja w wyborach w 2009 r., Abdul Rasul Sajjaf - dawny dowódca mudżaheddinów, a także obecny minister spraw zagranicznych Zalmaj Rasul.

Jednym z najczęściej wymienianych potencjalnych kandydatów w przyszłorocznych wyborach jest brat obecnego prezydenta Kajum Karzaj.

Wspólnota międzynarodowa obawia się powtórki z wyborów w 2009 r., kiedy to doszło do licznych fałszerstw wyborczych i aktów przemocy, których dopuszczali się rebelianci. W poprzednich wyborach wzięło udział ponad 40 kandydatów, panował chaos, odnotowano liczne oszustwa i kwestionowano reelekcję Karzaja.

_ - Najważniejszą rzeczą dla przemian demokratycznych w Afganistanie są przejrzyste, wiarygodne i otwarte dla wszystkich wybory prezydenckie _ - oświadczył ambasador USA w Afganistanie James Cunningham w ub. tygodniu na łamach afgańskiej prasy.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent złożył urząd. Zasłynął z korupcji Zardari objął urząd prezydencki po wyborach w 2008 roku. Komentatorzy oceniają, że w zwycięstwie pomogło mu współczucie wyborców z powodu śmierci jego żony, która zginęła w zamachu.
Wybory na Mali. Przegrany uznał porażkę _ Moi bliscy i ja pogratulowaliśmy zwycięstwa panu Keicie, przyszłemu prezydentowi Mali. Niech Bóg pobłogosławi Mali _ - napisał Cisse na Twitterze.
Wybory w Mali. Będzie druga tura? Po przeliczeniu jednej trzeciej głosów Keita ma wyraźną przewagę nad głównym rywalem, którym jest były minister finansów i były szef Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej (UEMOA) 63-letni Soumaila Cisse.
wybory
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)