Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zagrożenie terrorystyczne w Maroko. Szykują się na najgorsze

Powodem jest coraz większa liczba Marokańczyków, którzy należą do organizacji ekstremistycznych w Syrii i Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

Marokańskie władze poinformowały o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym, wykrytym przez służby wywiadowcze. Obawy MSW związane są z rosnącą liczbą Marokańczyków, którzy w Syrii i Iraku walczą u boku dżihadystów.

_ - Istnieje poważne zagrożenie atakiem terrorystycznym przeciwko naszemu królestwu z powodu coraz większej liczby Marokańczyków, którzy należą do organizacji ekstremistycznych w Syrii i Iraku _ - oświadczył minister spraw wewnętrznych Mohammed Hasad podczas posiedzenia rządu w Rabacie.

_ - Wielu z tych bojowników zajmuje wysokie stanowiska w tych organizacjach i nie ukrywa zamiaru przeprowadzenia ataku terrorystycznego _ w Maroku - podkreślił.

Według Hasada islamiści ci mają doświadczenie w przygotowywaniu materiałów wybuchowych i w technikach wojennych. Mogą też liczyć na _ poparcie grup dżihadystycznych aktywnych w Afryce Północnej _ oraz innych marokańskich fundamentalistów, którzy obiecali wierność Państwu Islamskiemu - dodał. Organizacja ta kontroluje całe prowincje w Iraku i Syrii.

Dlatego, jak podkreślił minister, władze Maroka podjęły działania, by _ zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i ich dobrom _, a także _ strategicznym sektorom publicznym _. Nie chciał zdradzić, na czym polegają te dodatkowe środki bezpieczeństwa. Jednak agencja EFE pisze, że w ostatnich dniach wzrosła liczba policjantów patrolujących marokańskie miasta i drogi.

Od kilku dni w internecie krąży film, rzekomo nagrany w Syrii przez marokańskich dżihadystów z Państwa Islamskiego. W marokańskim dialekcie grożą królowi Mohammedowi VI i mówią, że zamierzają prowadzić świętą wojnę w ojczyźnie.

Według ekspertów u boku islamistów w Syrii i w Iraku walczą ponad 2 tys. Marokańczyków, a 400 zginęło od wybuchu konfliktu przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. - _ Maroko dysponuje dzisiaj prawdziwą armią, która działa poza granicami kraju i przyłączyła się do Państwa Islamskiego _ - ostrzegał na początku tygodnia w artykule redakcyjnym niezależny dziennik _ Akbar Al-Jaum _.

Od początku roku władze rozbiły ok. 20 komórek terrorystycznych i zatrzymały co najmniej 40 Marokańczyków, którzy wrócili z Syrii. Według lokalnych mediów dziesiątki innych _ skruszonych dżihadystów _ czekają na granicy turecko-syryjskiej na otrzymanie pozwolenie marokańskich władz na powrót do kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawa operacja na Ukrainie. Trwa atak na separatystów To już regularna wojna. Trwa operacja przeciwko prorosyjskim rebeliantom na wschodzie Ukrainy.
Strajkuje milion osób. Chcą więcej zarabiać Protestują nauczyciele, pracownicy administracji, służby zdrowia i straży pożarnej.
Tragiczny bilans wojny. 171 tys. zabitych Trwający od ponad trzech lat krwawy syryjski konflikt wewnętrzny spowodował już co najmniej 171 tys. ofiar śmiertelnych.
Tagi: zagrożenie terrorystyczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz