Notowania

rakiety
10.06.2009 07:50

Zagrożenie ze strony Iranu ułatwi USA współpracę z Rosją

Dzięki temu łatwiej będzie zbudować tarczę antyrakietową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Narastające zaniepokojenie Moskwy irańskim programem nuklearnym poprawiło perspektywy współpracy Rosji i Stanów Zjednoczonych przy tworzeniu systemu obrony przeciwrakietowej - powiedział we wtorek sekretarz obrony USA Robert Gates (na zdj.).

Występując przed senacką komisją ds. wydatków rządowych Gates wspomniał swoje spotkanie z Władimirem Putinem w czasie, gdy ten był jeszcze prezydentem Rosji. Moskwa była wówczas przekonana, że co najmniej do 2020 r. Iran nie będzie dysponował rakietami balistycznymi zdolnymi sięgnąć Europy Zachodniej i Rosji.

Zdaniem amerykańskiego sekretarza obrony, od tego czasu wiele się zmieniło. _ _

_ - Rosjanie przyznali, że mieliśmy rację odnośnie do bliskości zagrożenia rakietowego ze strony Iranu, a oni się mylili. Mam nadzieję, że można zacząć na tym budować _ - powiedział Gates.

Jak wyjaśnił, liczy na to, że już podczas zaplanowanego na lipiec spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem uda się uczynić pierwsze kroki, aby _ Rosja stała się partnerem USA, Polski i Czech w rozwoju obrony przeciwrakietowej _.

Za prezydentury George'a W. Busha USA dążyły do ulokowania w Polsce i w Czechachelementów tarczy antyrakietowej (odpowiednio: wyrzutni rakiet przechwytujących i radaru), która m.in. chroniłaby Europę przed ewentualnym atakiem ze strony Iranu. Administracja Baracka Obamy deklaruje, że zamierza kontynuować ten program, lecz musi najpierw ustalić, czy będzie on skuteczny.

Moskwa sprzeciwia się rozmieszczeniu w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, ponieważ czuje się nimi zagrożona.

Kreml składał zarówno prezydentowi Bushowi jak i Obamie propozycję, aby zamiast amerykańskiej tarczy z elementami w Polsce i Czechach, USA i Rosja stworzyły wspólny system obrony przeciwrakietowej. Administracja Busha nie przyjęła tej oferty, natomiast ekipa Obamy zasygnalizowała gotowość do jej rozważenia.

Gates zaznaczył we wtorek, że w grę mogłyby wchodzić m.in. projekty umieszczenia w Rosji amerykańskiego radaru lub centrum wymiany danych.

Sekretarz obrony nie powiedział, czy administracja Obamy będzie forsowała koncepcje zbudowania elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli Rosja będzie się temu nadal sprzeciwiała.

Jednocześnie Gates przyznał, że USA także są coraz bardziej zaniepokojone irańskim programem nuklearnym.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podejrzewają Iran o dążenie do uzyskania broni atomowej. Teheran twierdzi natomiast, że chce produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony jako paliwo dla swych elektrowni jądrowych.

Tagi: rakiety, iran, rosja, usa, współpraca, tarcza, polska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz