Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach stanu w Mali. Prezydent w niewoli, wojsko na ulicach

0
Podziel się:

Według junty obalone władze są zdemoralizowane, niekompetentne i nie były w stanie zapewnić stabilizacji w kraju.

Zamach stanu w Mali. Prezydent w niewoli, wojsko na ulicach
(PAP/EPA)

Władzę w kraju przejęło wojsko pod przewodnictwem kapitana Amadou Sanogo, który stanął na czele Narodowego Komitetu na rzecz Przywrócenia Demokracji i Państwa (CNRDRE).

Wojskowi obalili rząd, siłą zatrzymując ministrów i prezydenta Mali Amadou Toumani Touré. Według junty obalone władze są zdemoralizowane, niekompetentne i nie były w stanie zapewnić stabilizacji w kraju. Jej przywódca Amadou Sanogo wdarł się wraz ze swoimi zwolennikami do państwowej telewizji i wydał oświadczenie o przejęciu władzy w państwie.

- _ Deklarujemy zamknięcie granic zarówno lądowych jak i powietrznych, wzywamy cywili do pozostania w domach, wzywamy także armię i siły bezpieczeństwa by zaangażowały się w operację odzyskania integralności terytorialnej kraju, niech żyje Mali, niech żyje Armia Narodowa! _- mówił.

Jak mówi w rozmowie z Polskim Radiem pracownik jednej z organizacji międzynarodowych mających siedzibę w stolicy Mali, Bamako, który ze względów bezpieczeństwa chciał pozostać anonimowy, w kraju panuje chaos: _ Jest niebezpiecznie, na ulicach jest mnóstwo żołnierzy, ludzie nie mogą wychodzić z domów, ruch jest bardzo ograniczony, więc ulice są puste, sklepy są pozamykane, targi są pozamykane, ludzie siedzą w domach _

Zamach stanu w Mali wynika z wieloletniej destablizacji tego kraju i walki pomiędzy rządem i zamieszkującymi ten kraj Tuaregami. Dlaczego do niego doszło tłumaczy Marta Jackowska Uwadizu afrykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

- _ Tuaregowie to lud beberyjski zamieszkujący obszary Sahary, głównie w Algierii, Libii, Mali, Nigrze i Burkina Faso. Walczą oni przeciwko rządowi malijskiemu, ponieważ roszczą sobie prawo do części terenów tego kraju. Dotychczas jednak nikt nie był w stanie ich pokonać, nawet walczący niegdyś przeciwko nim Francuzi. Bunt malijskiej armii został podyktowany wzmocnieniem działań militarnych Tuaregów, bowiem doszło do powrotu kilku tysięcy doświadczonych i dobrze uzbrojonych Tuaregów z wojsk Kadafiego _.

Junta, która przejęła władze w Mali zapowiada, że będzie ją sprawować dopóki nie odbędą się w Mali wybory. Ostatnie miały miejsce w tym kraju w 1992 roku.
Rebelie związane z obecnością Tuaregów wybuchały w Mali już niejednokrotnie w latach 1962-64, 1990-95 i 2007-2009.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)