Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Bostonie. Służby specjalne Rosji nie łączą zamachowców z Umarowem

0
Podziel się:

Tymczasem telewizja państwowa Rossija podała, że Tamerlan Carnajew w 2012 roku przebywał w Rosji i legitymował się paszportem Kirgistanu, w której przez kilka lat wraz z rodziną mieszkał.

Zamach w Bostonie. Służby specjalne Rosji nie łączą zamachowców z Umarowem
(AP/FOTOLINK/EastNews)
bEJLTgJN

Służby specjalne Rosji nie dysponują danymi, świadczącymi o związkach zamachowców z Bostonu, czeczeńskich braci Dżochara i Tamerlana Carnajewów, z organizacjami terrorystycznymi na Północym Kaukazie - poinformowały wczoraj rosyjskie media.

_ - Nie ma jakichkolwiek informacji o ewentualnych związkach (braci Carnajewów) z podziemiem bandyckim na Północnym Kaukazie, w tym z Doku Umarowem, o czym informowały (amerykańskie) środki masowego przekazu _ - oświadczyło źrodło w resortach siłowych Federacji Rosyjskiej, cytowane przez agencję ITAR-TASS.

_ Sprawdziliśmy wszystkimi kanałami informacje o domniemanych związkach Carnajewów z Umarowem, jednak jakichkolwiek danych potwierdzających takie związki, nie znaleźliśmy _ - oznajmiło inne źrodło w rosyjskich resortach siłowych, które z kolei przytacza agencja RIA-Nowosti.

bEJLTgJP

Według rozmówcy tej drugiej agencji, _ gdyby Carnajewowie byli związani z bandą Umarowa, to ich nazwiska figurowałyby w bazach danych sił bezpieczeństwa _. _ Jednak nie mamy takich nazwisk _ - powiedział.

Tymczasem telewizja państwowa Rossija podała, że Tamerlan Carnajew w 2012 roku przebywał w Rosji; legitymował się paszportem Kirgistanu, poradzieckiej republiki w Azji Środkowej, w której przez kilka lat wraz z rodziną mieszkał.

Amerykańska telewizja CNN podała w niedzielę, powołując się na źródło w amerykańskim wywiadzie, że prowadzone jest dochodzenie w sprawie ewentualnych powiązań Tamerlana Carnajewa z islamistycznym ugrupowaniem Emirat Kaukaski. Na jego kontach w różnych portalach społecznościowych znaleziono linki do materiałów tej grupy i obecnie śledczy badają, czy otrzymał od niej _ plany operacyjne _.

Emirat Kaukaski powstał w 2007 roku i skupia różne ugrupowania dżihadystyczne, które dążą do utworzenia niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie, z prawem opartym na szariacie. Oprócz Czeczenii ruch ten obejmuje także sąsiednie muzułmańskie republiki: Dagestan, Inguszetię i Kabardo-Bałkarię.

bEJLTgJV

Przywódcą kaukaskich rebeliantów jest Doku Umarow, który przyznał się do zorganizowania wszystkich największych zamachów w Rosji w ostatnich latach, m.in. na moskiewskie metro w 2010 roku czy na lotnisko Domodiedowo pod Moskwą w 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Dżochar Carnajew nie będzie mógł mówić? 19-latek, podejrzany o przygotowanie zamachów w Bostonie, ma poważne obrażenia szyi i gardła.
Oskarżony o zamach w Bostonie bez prawa... Prokuratura zamierza wykorzystać klauzulę, która dopuszcza przesunięcie w czasie odczytania oskarżonemu ostrzeżenia...
Nowe ustalenia w sprawie z Bostonu Komendant główny policji w podbostońskim Watertown podał szczegóły zatrzymania młodszego z braci.
bEJLTgKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)