Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach w burgas
19.07.2012 13:12

Zamach w Burgas. Mamy zdjęcie terrorysty

To człowiek z długimi włosami w wieku około 36 lat, który przebywał w Bułgarii od 4 do 7 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mvr.bg)

Atak na autobus z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas nad Morzem Czarnym był dziełem zamachowca-samobójcy. Oprócz sprawcy zginęło sześć osób - poinformował minister spraw wewnętrznych Bułgarii Cwetan Cwetanow.

Wśród ofiar jest pięciu Izraelczyków, Bułgar, który był kierowcą autobusu i zamachowiec. Minister skorygował podaną poprzednio wiadomość, że jest osiem ofiar. Do pomyłki - wyjaśnił - doszło podczas kontaktów z ambasadą izraelską.

Mówiąc o zamachowcu, Cwetanow stwierdził na konferencji prasowej: _ Ta osoba miała fałszywe prawo jazdy wydane w amerykańskim stanie Michigan _ - powiedział. Dodał, że odciski palców zamachowca nie są zarejestrowane w bazie danych FBI.

Jest to człowiek z długimi włosami w wieku około 36 lat, który przebywał w Bułgarii od 4 do 7 dni. Nie wiadomo, jak mężczyzna trafił do Bułgarii i na lotnisko - samolotem czy innym środkiem transportu - i pod jakim nazwiskiem. Zarejestrowały go kamery, gdy krążył po lotnisku. Bułgarskie MSW opublikowało jego zdjęcie.

Według dotychczasowych ustaleń zamachowiec plecak z bombą umieścił w luku bagażowym autobusu - poinformował Cwetanow. Jak podsumował minister, był to pierwszy zamach wymierzony w izraelskich turystów na terytorium państwa unijnego i jednocześnie pierwszy międzynarodowy zamach terrorystyczny w Bułgarii.

Według Cwetanowa bułgarskie służby specjalne nie otrzymały żadnych sygnałów o przygotowanym zamachu. Prawdopodobnie nie miały ich także izraelskie służby, ponieważ z ich strony nie nadeszło żadne ostrzeżenie - dodał szef MSW.

Według Izraela za zamachem stoi szyickie ugrupowanie islamskie Hezbollah lub Iran. Jednak minister Cwetanow podkreślił, że nie jest w stanie tego potwierdzić. Dochodzenie prowadzone jest we współpracy z izraelskimi i amerykańskimi służbami specjalnymi - powiedział.

Lotnisko w Burgas, zamknięte tuż po zamachu w środę około godziny 17.30 czasu miejscowego (godzina 16.30 czasu polskiego), prawdopodobnie zostanie otwarte w czwartek późnym popołudniem - poinformował minister.

Na lotnisku w Warnie, które obsługuje wszystkie loty na wybrzeże czarnomorskie, na lotnisku w Sofii, w portach i dworcach autobusowych i kolejowych wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Podróżujący samolotem powinni przybyć na dłużej trwające odprawy trzy godziny przez odlotem.

Według bułgarskich mediów na lotnisku w Warnie, bardzo obciążonym dużą liczbą podróżnych i ścisłymi kontrolami, panuje duże zamieszanie, wiele lotów jest opóźnionych.

W zamachu ranne zostały 32 osoby. Trzy osoby z najcięższymi obrażeniami przewieziono w nocy do szpitala w Sofii, ale jedna z nich - kobieta - zmarła. Ranni, których życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, wrócili już do Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia gotowa pomóc. Specjalne oświadczenie Komisja Europejska zaoferowała pomoc Bułgarii, gdzie wczoraj doszło do zamachu na izraelskich turystów na lotnisku w Burgas.
To prawdziwe przyczyny zamachu w Bułgarii Należy się spodziewać szybkiej reakcji Tel Awiwu na zamach na izraelskich turystów w Bułgarii - twierdzi doktor Jan Bury.
Atak bombowy w Burgas. Zamachowiec miał amerykańskie prawo jazdy Tuż przed atakiem na lotnisku wylądował samolot z polskimi turystami.
Tagi: zamach w burgas, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz