Notowania

protesty w usa
15.08.2014 09:23

Zastrzelenie Michaela Browna. Amerykanie wyszli na ulice

Setki ludzi wzięły udział w pokojowym proteście w Ferguson, na przedmieściach St. Louis, gdzie przed kilkoma dniami policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/JUSTIN LANE)

2/9

fot: EPA/JUSTIN LANE
Setki ludzi wzięły udział w pokojowym proteście w Ferguson, na przedmieściach St. Louis (w środkowej części USA), gdzie przed kilkoma dniami policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka.

Po czterech dniach zamieszek odpowiedzialność za bezpieczeństwo w mieście przejęła policja stanowa, zastępując służby lokalne, które do tłumienia rozruchów zmobilizowały cały swój arsenał. Sprzęt wojskowy, broń i wozy pancerne w ramach rozpoczętego w latach 90. programu policji przekazała armia.

Prokurator generalny Eric Holder oświadczył, że korzystanie z tego rodzaju wyposażenia do tłumienia rozruchów po zabójstwie chłopaka stanowi _ sprzeczny sygnał _. Dlatego też oddał sprawę policji stanowej.

Wczoraj policjanci maszerowali już wraz demonstrantami. Stróże prawa wymieniali uściski dłoni z uczestnikami protestu. Na czele marszu stanął kapitan Ronald Johnson z miejscowej policji drogowej. _ Wszyscy chcemy sprawiedliwości. Chcemy odpowiedzi _ - mówił.

W innych miastach Stanów Zjednoczonych zorganizowano czuwania, upamiętniające śmierć młodego Michaela Browna. Ludzie zbierali się m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Bostonie, Detroit i Chicago.

18-letni Brown został zastrzelony przez policjanta w sobotę. Nie wiadomo, dlaczego padły strzały; trwa śledztwo w tej sprawie. Po zdarzeniu w Ferguson wybuchły zamieszki. Władze zatrzymały kilkanaście osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki w Missouri na tle rasowym Powodem rozruchów jest zastrzelenie przez policję nieuzbrojonego czarnoskórego osiemnastolatka.
Lider Kurdów chce współpracy z premierem Wiceprezydent USA Joe Biden, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem autonomicznego irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim.
"USA powinny zbombardować Meksyk!" Kontrowersyjna wypowiedź padła w czasie debaty telewizyjnej w Fox News. Ann Coulter powiedziała, że czuje, iż fala migrantów zalewa Stany Zjednoczone.
Tagi: protesty w usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz