Notowania

poczta polska
03.11.2010 19:51

Zlikwidują urzędy i zaoszczędzą 150-200 milionów złotych

Poczta Polska przechodzi restrukturyzację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sludgegulper/CC/Flickr)

Poczta Polska w ramach kilkuletniej strategii zamierza zlikwidować ok. 3 tys. urzędów pocztowych, ale jednocześnie uruchomić większą liczbę agencji - poinformowało kierownictwo spółki.

Strategia firmy zakłada zastąpienie około 3 tys. placówek pocztowych przez agencje (tworzone m.in. w hipermarketach i na stacjach benzynowych) i pozostawienie sieci 1500-2000 urzędów. W nich mają się znaleźć m.in. centra przyjmowania przesyłek dla klientów biznesowych.

Odpowiedzialny za usługi pocztowe i finansowe członek zarządu spółki Mariusz Popek powiedział, że analizy wskazują, iż dzięki wprowadzeniu nowej strategii w całej Polsce,Poczta może rocznie zaoszczędzić 150-200 mln zł.

W opinii prezesa Poczty Polskiej Andrzeja Polakowskigo, rozpoczęta w 2009 r. restrukturyzacja spółki przynosi już pozytywne efekty. Za 9 miesięcy tego roku wynik sprzedaży wyniósł 140 mln zł, a rok temu był ujemny i podliczono go na 200 mln zł. Liczy, że w tym roku wynik sprzedaży będzie w okolicach zera. Wyjaśnił, że pod koniec roku następuje zazwyczaj kumulacja największych kosztów, stąd pogorszenie wyniku w stosunku do tego po dziewięciu miesiącach.

Powiedział, że w ciągu kilku lat w ramach restrukturyzacji planuje się ograniczenie zatrudnienia o ok. 8 tys. osób. Zaznaczył, że Poczta będzie się starać, by większość tych ludzi odeszła w sposób naturalny, czyli na emerytury. Przyznał jednak, że nie da się uniknąć wypowiedzeń umów o pracę.

Popek zapowiedział, że wkrótce ruszą programy pilotażowe likwidacji niektórych urzędów i zastąpienia ich agencjami w południowych dzielnicach Warszawy, a także w rejonie Chorzowa, Krakowa i Rzeszowa. _ _

_ - Jesteśmy przygotowani do zawarcia umów z potencjalnymi partnerami i nastąpi to najpóźniej w ciągu 2 miesięcy. W miejsce 114-115 urzędów pocztowych powinno się pojawić blisko 300 nowych placówek oferujących usługi pocztowe _ - powiedział.

Zapewnił, że listonosze na wsi dalej będą dostarczać przesyłki, ale - jak powiedział - _ dzisiaj mamy często na wsi sklep w urzędzie pocztowym, a chcemy mieć urząd pocztowy w sklepie _. Przypomniał, w tym roku około 300 urzędów zostało już przekształconych w agencje.

Poczta Polska S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W firmie pracuje ok. 92 tys. pracowników. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 roku; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską. Ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t47181.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poczta;polska;spolka;akcyjna,231,0,495335.html) Poczta Polska spółką akcyjną Następnym etapem reformy ma być wprowadzenie jej na giełdę. Ale najpierw przekształcenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t97442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piechocinski;o;planach;poczty;to;samobojstwo,250,0,703994.html) Piechociński o planach Poczty: To samobójstwo Poseł PSL krytykuje plan redukcji liczby placówek pocztowych. Ma ich zniknąć 1478.
Tagi: poczta polska, reformy, agencje, urzędy, wiadomości, wiadmomości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz