Notowania

watykan
15.10.2013 09:28

Zmiana na stanowisku watykańskiego sekretarza stanu

Spekuluje się, że odwołanie kardynała Tarcisio Bertone to skutek kilku ostatnich skandali z jego udziałem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Papież Franciszek pożegna dziś dotychczasowego sekretarza stanu i powita nowego. To zdaniem obserwatorów najważniejsza zmiana personalna w Watykanie od początku pontyfikatu Jose Mario Bergoglio, czyli od siedmiu miesięcy.

Ustępujący kardynał Tarcisio Bertone, Woch, który w grudniu skończy 79 lat, był - być może niesłusznie - uważany za uosobienie dotychczasowych porządków i stosunków w Stolicy Apostolskiej. Z jego nazwiskiem wiązano skandal Vatileaks, czyli przecieków poufnych dokumentów z kancelarii Benedykta XVI, a nawet abdykację niemieckiego papieża. Do tego stopnia, że w czasie spotkań kardynałów poprzedzających marcowe konklawe, domagano się jego ustąpienia.

O tym, że następcą Bertone zostanie 58-letni arcybiskup Pietro Parolin, dotychczasowy nuncjusz w Wenezueli, dowiedzieliśmy się 31 sierpnia, a swoje obowiązki obejmie on dopiero dziś w południe. Podczas specjalnej ceremonii - jak zapowiedziano w oficjalnym komunikacie - papież podziękuje odchodzącemu sekretarzowi stanu za _ wierną i oddaną służbę _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz