Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany wśród zastępców szefa Sztabu Generalnego

0
Podziel się:

W obecnej strukturze szef Sztabu Generalnego ma pierwszego zastępcę i dwóch zwykłych zastępców.

Zmiany wśród zastępców szefa Sztabu Generalnego
(Piotr Blawicki/East News)

Gen. dyw. Anatol Wojtan, do tej pory jeden z zastępców szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, awansuje na pierwszego zastępcę szefa tej instytucji. Do grona zastępców szefa SG WP dołączy obecny attache obrony w Waszyngtonie, gen. dyw. Andrzej Fałkowski.

Jak powiedział rzecznik prasowy resortu Jacek Sońta, nominacja dla Wojtana obowiązuje od wtorku, a dla Fałkowskiego - od 1 lipca. Odpowiednie decyzje szef MON Tomasz Siemoniak podpisał we wtorek.

W obecnej strukturze szef Sztabu Generalnego ma pierwszego zastępcę i dwóch _ zwykłych _ zastępców. Do niedawna szefem SG WP był generał Mieczysław Cieniuch, jego pierwszym zastępcą - gen. broni Mieczysław Gocuł, a zastępcami - gen. dyw. Anatol Wojtan i wiceadm. Waldemar Głuszko. 7 maja Gocuł objął obowiązki szefa Sztabu, teraz Wojtan zostanie jego pierwszym zastępcą, a Fałkowski - jednym z dwóch zastępców.

57-letni Wojtan zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP był od sierpnia 2012 r. W SG WP służy od 2001 r., najpierw na kolejnych stanowiskach w zarządzie planowania strategicznego, potem jako szef zarządu analiz wywiadowczych (2009-2010) i szef zarządu planowania strategicznego (2010-2012). Przed przyjściem do Sztabu Generalnego służył m.in. jako starszy specjalista w Szefostwie Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych oraz zastępca dowódcy i szef szkolenia 6. Brygady Artylerii. Karierę w armii zaczynał w 91. Pułku Artylerii Przeciwpancernej, gdzie kolejno był dowódcą plutonu ogniowego, dowódcą baterii oraz zastępcą dowódcy i szefem sztabu. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, Akademii Obrony Narodowej i Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej w Paryżu.

54-letni Fałkowski od 2011 r. jest attache obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W 2007 r. został wybrany szefem Zarządu Logistyki i Zasobów Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO (stanowisko to objął rok później). W latach 2006-2008 był dyrektorem Departamentu Budżetowego MON. Służbę wojskową rozpoczynał w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni, następnie trafił do MON. Od 1998 r. pracował w polskim przedstawicielstwie przy NATO i Unii Europejskiej w Brukseli, zaś od 2003 r. był zastępcą szefa generalnego zarządu planowania strategicznego w Sztabie Generalnym. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Marynarki Wojennej w Monterey (USA). W 1997 r. doktoryzował się po obronie pracy pt. _ Budżet obronny Polski (problemy, metody) _.

Czytaj więcej w Money.pl
To początek reformy dowodzenia armią Szef MON mówi, że wczorajsze nominacje na najwyższe stanowiska w wojsku są przygotowaniem do reformy dowodzenia armią.
Takiego połączenia w Polsce jeszcze nie było By proces tworzenia nowej agencji mógł się rozpocząć 1 stycznia przyszłego roku, konieczne są zmiany w ustawach.
Ta inwestycja pochłonie miliardy. Zapłaci... Budowa ruszy w 2014 roku i ma potrwać 10 lat. Pochłonie to kilkadziesiąt miliardów złotych z budżetu MON.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)