Notowania

euro
13.05.2009 11:00

Znamy gospodarzy Euro. UEFA podjęła decyzję

Mistrzostwa Europy obejrzymy na stadionach w czterech polskich miastach. Opozycja mówi: To porażka rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Jest decyzja UEFA. Mistrzostwa Europy obejrzymy na stadionach w czterech polskich miastach. Opozycja mówi: To porażka rządu. *

aktualizacja 15:00, na zdjęciu Grzegorz Lato i Michel Platini* *

Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań tryumfują. Chorzów i Kraków muszą obejść się smakiem. W sprawie Ukrainy pewności wciąż nie ma. Do 30 listopada organizatorzy muszą spełnić dodatkowe warunki UEFA. Na pewno odpadły Odessa i Dniepropieterowsk. Ważą się losy Kijowa, Charkowa, Lwowa i Doniecka.

_ - W ostateczności mistrzostwa zostaną rozegrane w dwóch miastach na Ukrainie i czterech w Polsce - _ zapowiedział Michel Platini. _ - Wiemy, jakie kłopoty w związku z kryzysem ma Ukraina. _

W Bukareszcie Komitet Wykonawczy UEFA do ostatniej chwili trzymał wszystkich w niepewności. Nie było nawet pewne, czy w grę wchodzi sześć czy osiem miast w obu krajach organizujących turniej i czy podział między Polską i Ukrainę będzie równy. Pewne swego mogły być tylko Warszawa i Kijów, choć targi i negocjacje, prowadzone przez ministra sportuMirosława Drzewieckiegoi szefa PZPN Grzegorza Latę trwały do ostatniej chwili.

Gdy Polska ubiegała się o prawo organizacji turnieju we wniosku znalazły się cztery polskie miasta - Warszawa, Poznań, Gdańsk i Wrocław. Po zwycięstwie polsko-ukraińskiej kandydatury w Cardiff Polska zaczęła naciskać na UEFA w celu rozszerzenia tej listy o Kraków i Chorzów. Z kolei Ukraina do Kijowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Lwowa dołączyła Charków i Odessę.

Minister się cieszy, pod Wawelem przykro

Minister sportu jest zadowolony z decyzji UEFA. Mirosław Drzewiecki zapewnił, że mimo odpadnięcia Krakowa, inwestycje w tym mieście nie będą zagrożone:

Minister Drzewiecki zaapelował, by przegrane miasta nie wstrzymywały inwestycji mimo decyzji UEFA:

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że jest mu przykro z powodu decyzji UEFA:

Prezydent WarszawyHanna Gronkiewicz-Waltz nie miała wątpliwości, że stolica będzie wśród miast-organizatorów:

Decyzja UEFA jest ostateczna i miasta, które zostały odrzucone nie mają możliwości odwołania.

Polityczne komentarze: Mogło być lepiej, ale rząd _ nawalił _

Decyzja UEFA o wyborze miast-gospodarzy EURO 2012 - być może łatwa była do przewidzenia - była trudna do zaakceptowania - przyznaje krakowski poseł Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz.
Poseł Fedorowicz przyznaje, że jest rozżalony faktem odrzucenia Krakowa, ale nie traci nadziei

POSŁUCHAJ JERZEGO FEDEROWICZA:

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialnością za taką decyzję obarcza rząd Donalda Tuska i ministra sportu Mirosława Drzewieckiego. Jednocześnie była minister sportu Elżbieta Jakubiak nawołuje do dialogu ze stroną ukraińską.

POSŁUCHAJ ELŻBIETY JAKUBIAK:

Lewica przyjęła decyzję UEFA ze spokojem. Według wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego z SLD Kraków i Chorzów mogą zostać wykorzystane przy rozgrywaniu meczów towarzyskich przed EURO 2012.

POSŁUCHAJ JERZEGO SZMAJDZIŃSKIEGO:

Jak poinformował Polski Związek Piłki Nożnej, ostateczna decyzja co do formy rozegrania mistrzostw zapadnie w listopadzie.

Raport Money.pl
*W trakcie Euro kibice zostawią w Polsce tylko 146 mln euro * W 2012 roku odwiedzi nas najwyżej 400 tysięcy kibiców. W najgorszym wypadku - 50 tysięcy. Czytaj w Money.pl
* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Drzewiecki: Będę naciskał UEFA ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/drzewiecki;bede;naciskal;uefa,160,0,449696.html )
* [ Euro 2012 na 10 stadionach ]( http://news.money.pl/artykul/euro;2012;na;10;stadionach,203,0,449483.html )

Mimo, że do Euro 2012 pozostały jeszcze trzy lata, polskie miasta mają jeszcze sporo do zrobienia. Jednym z najważniejszych elementów, o które muszą zadbać gospodarze mistrzostw jest komunikacja miejska. Stan komunikacji miejskiej był jednym z kryteriów, które UEFA oceniała przyznając poszczególnym miastom prawo do bycia gospodarzem meczów w czasie Euro 2012.

Zanim rozlegnie się pierwszy gwizdek, musimy wydać 95 mld złotych na ponad 300 inwestycji. Wydatki na budowę stadionów czy centrów treningowych to tylko niewielka część, jaką trzeba wydać na przygotowanie Euro 2012. Zdecydowaną większość stanowią wydatki na budowę dróg i modernizacje kolei.

źródło: Euro2012.pl, Money.pl

Biorąc pod uwagę, że przyjedzie do nas od od 50 do 400 tysięcy kibiców, szacujemy, że zostawią u nas od 18 mln do 146 mln euro. Wpływy UEFA będą dziesięciokrotnie wyższe. Sięgną 1,46 mld euro.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: euro, uefa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz