Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Został kandydatem na dzień przed wyrokiem

0
Podziel się:

Procedurę rejestracyjną na kandydata na mera Moskwy pokonało zaledwie sześciu z 40 kandydatów.

Został kandydatem na dzień przed wyrokiem
(MItya Aleshkovskiy/CC 2.0/Wikimedia)
bESiAfCJ

Opozycjonista Aleksiej Nawalny został zarejestrowany dziś jako kandydat na mera Moskwy we wrześniowych wyborach - poinformowała komisja wyborcza. Stało się to w przeddzień ogłoszenia wyroku w procesie Nawalnego oskarżanego o przestępstwa finansowe.

Wyrok skazujący w procesie, w którym czołowy rosyjski opozycjonista jest oskarżony o spowodowanie strat materialnych w jednej ze spółek leśnych w obwodzie kirowskim, może mu uniemożliwić start w wyborach. Prokurator zażądał już dla Nawalnego sześciu lat więzienia, a wyrok ma zapaść w czwartek.

Procedurę rejestracyjną na kandydata na mera Moskwy pokonało zaledwie sześciu z 40 kandydatów, w tym dotychczasowy mer Siergiej Sobianin, który w czerwcu złożył dymisję na ręce prezydenta Władimira Putina, prosząc go jednocześnie o zgodę na udział w przedterminowych wyborach na ten urząd. Decydując się na przedterminowe wybory Sobianin, którego kadencja formalnie upływała w październiku 2015 roku, zaskoczył potencjalnych rywali, poważnie zmniejszając ich szanse na przeprowadzenie pełnowartościowej kampanii.

bESiAfCL

36-letni opozycjonista Nawalny - adwokat, bojownik z korupcją i bloger - to jeden z przywódców protestów z 2011 i 2012 roku przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych i powrotowi Putina na Kreml. Odrzuca stawiane mu oskarżenia o przestępstwa finansowe, twierdzi, że chodzi o usunięcie go ze sceny politycznej jako potencjalnego rywala prezydenta Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Nawalny na krótko zatrzymany, gdy składał dokumenty kandydata na mera Los opozycjonisty jest niepewny. Oskarżono go o spowodowanie strat w spółce Kirowles, prokurator żąda dla niego sześciu lat więzienia, wyrok ma być ogłoszony 18 lipca.
Wyrwie Moskwę z rąk Putina? Złożył wiosek Polityk stoi na czele wyłonionej w ubiegłym roku w internetowym głosowaniu Rady Koordynacyjnej Opozycji, która wypracowuje strategię dla przeciwników politycznych prezydenta i w której reprezentowana jest również Republikańska Partia Rosji-Parnas.
Oponenci Putina mają kandydata na mera 36-letni Aleksiej Nawalny - walczący z korupcją adwokat i bloger - to jeden z przywódców protestów w 2011 i 2012 roku przeciwko powrotowi Putina na Kreml.
bESiAfDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)