Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związki oprotestowały zwolnienia w TVP

0
Podziel się

W pierwszej turze redukcji etatów wypowiedzenia mają być wręczone pracownikom administracji.

Związki oprotestowały zwolnienia w TVP
(Alina Zienowicz/GNU/Wikipedia)
bEhPawMl

Zwalnianie fachowców, fikcyjna procedura odwoławcza to niektóre z zastrzeżeń telewizyjnych związkowców wobec rozpoczynających się w TVP zwolnień grupowych. Zgodnie z regulaminem zwolnień dziś mogą być wręczane pierwsze wypowiedzenia.

Przyjęty przez zarząd regulamin zakłada, że pracę w TVP straci 331 osób. Wypowiedzenie mają być wręczane między 27 października a 25 listopada. W pierwszej turze wytypowano podobno 119 osób.

Dyrektor biura zarządu TVP Marian Kubalica powiedział, że liczbę tę trudno na razie dokładnie określić. - _ W pierwszym etapie wytypowano sto kilkadziesiąt osób. Niektóre z nich otrzymały jednak propozycję zmiany warunków pracy i jeśli ją przyjmą, zostaną z listy skreślone, zarząd zaakceptował też 10 z 70 odwołań wytypowanych do zwolnienia osób _ - powiedział Kubalica.

bEhPawMn

Podkreślił, że żadne wypowiedzenie nie zostanie wręczone przed zakończeniem procedury konsultacyjnej ze związkami, z których - jak powiedział - nie wszystkie zgłosiły jeszcze swoje uwagi.

Uwagi i zastrzeżenia zgłosiły już na pewno Związek Pracowników Twórczych _ Wizja _ oraz telewizyjna Solidarność. Zarzucają w nich m.in., że zwolnienia dotyczą fachowców, a także osób będących tuż przed okresem ochronnym, którym trudno będzie znaleźć inne zatrudnienie.

- _ Uważamy, że takie postępowanie wobec osób, które przepracowały w tej firmie nieraz 20 lat, jest po prostu niehumanitarne _ - powiedział jeden z działaczy telewizyjnej Solidarności, który nie zgadza się na publikację swojego nazwiska ze względu na obowiązującą w TVP uchwałę, która zakazuje pracownikom wypowiadać się dla mediów bez zgody rzecznika prasowego.

Związkowcy mają też zastrzeżenia do tego, że wśród zwalnianych jest ok. połowy obecnych kierowców TVP. - _ To oznacza, że ekipy nie będą za chwilę miały z kim jeździć na zdjęcia. Albo trzeba będzie brać taksówki, albo oznacza to plany wyprowadzenia produkcji na zewnątrz _ - mówił związkowiec.

bEhPawMt

Działacze Wizji uważają z kolei, że zarówno cała procedura odwoławcza, jak i sam proces konsultacji ze związkami jest fikcją, a listy do zwolnień były przygotowywane jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Zaprzecza temu Kubalica, podkreślając, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurami, działają komisje odwoławcze, a każdy przypadek jest dokładnie analizowany.

Obecne zwolnienia będą dotyczyć wyłącznie pracowników administracyjnych, ale zarząd nie rezygnuje z planów zwolnień także wśród pracowników twórczych. Jak mówił wcześniej Kubalica, plan zwolnień wśród pracowników twórczych ma być gotowy na przełomie grudnia i stycznia, tak by mógł być wdrożony przez nowy, wybrany w najbliższym konkursie zarząd TVP.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t87718.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/tvp;szykuje;sie;do;masowych;zwolnien,216,0,617944.html) TVP szykuje się do masowych zwolnień Spółka traci setki milionów złotych. Zdaniem zarządu cięcia etatów są konieczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t46572.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwolnienia;w;tvp;-;zwiazkowcy;alarmuja;prokurature,115,0,671347.html) Zwolnienia w TVP - związkowcy alarmują prokuraturę Chodzi o zasady dalszej współpracy dla operatorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t46570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;300;osob;straci;prace;w;tvp,54,0,684342.html) Ponad 300 osób straci pracę w TVP Zwolnienia grupowe obejmą głównie pracowników administracyjnych.
bEhPawMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)