Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwycięstwo Kaddafiego będzie koszmarem

0
Podziel się

Tak uważa brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.

Zwycięstwo Kaddafiego będzie koszmarem
(PAP/EPA)
bDTXxfnp

- _ To byłby koszmar dla mieszkańców Libii, gdyby dotychczasowy przywódca kraju Muammar Kadafi zdusił rebelię i utrzymał się u władzy _ - oświadczył dziś brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.

_ - Jeśli Kadafi nadal będzie w stanie kontrolować znaczną część terytorium Libii byłby to długi koszmar dla Libijczyków i przez jakiś czas byłby to kraj-parias _ - powiedział Hague w wywiadzie dla radia BBC.

W ciągu weekendu siły Kadafiego posunęły się w zwycięskim marszu w kierunku Bengazi - siedziby władz powstańczych. W niedzielę wyparły powstańców z Bregi, leżącego we wschodniej części kraju portu naftowego. W Bengazi, drugim co do wielkości (po Trypolisie)
mieście Libii, miejsce euforii pierwszych tygodni rewolty zaczyna zajmować niepokój.

bDTXxfnr

Mimo iż Francja i Wielka Brytania opowiadają się za utworzeniem nad Libią strefy zakazu lotów, kwestia ta wciąż pozostaje w sferze dyskusji na forum międzynarodowym.

USA i wielu ich sojuszników wyrażają poważne zastrzeżenia co do efektywności wprowadzenia strefy zakazu lotów i obawy, że mogłoby to ich wciągnąć w kolejny konflikt ze światem islamu. Zachód utrzymuje, że niezbędne jest poparcie państw arabskich i afrykańskich, zanim Rada Bezpieczeństwa ONZ mogłaby zatwierdzić utworzenie strefy zakazu lotów, co umożliwiłoby ochronę libijskich cywilów przed atakami sił Kadafiego.

O ustanowienie takiej strefy zaapelowała w sobotę do Rady Bezpieczeństwa ONZ Liga Arabska. Uznała ona też za niezbędne nawiązanie kontaktów i współpracy z grupującą przeciwników Kadafiego Narodową Radą Libijską z siedzibą w Bengazi.

bDTXxfnx
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t134551.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;bedzie;negocjacji;z;kaddafim;usa;dadza;bron;rebeliantom,180,0,790196.html) Nie będzie negocjacji z Kaddafim. USA dadzą broń rebeliantom? Powstańcy odrzucili ofertę dyktatora. Uważają, że jego pokojowa kapitulacja byłaby obrazą dla pamięci ofiar.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t134863.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;zgodzilby;sie;na;przekazanie;wladzy,3,0,791555.html) Kaddafi zgodziłby się na przekazanie władzy Dziennik _ Publico _ cytuje dyplomatów po spotkaniu szefa portugalskiego MSZ Luisa Amado z wysłannikiem Kadafiego.
bDTXxfnS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)