Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

22. rocznica awarii reaktora w Czarnobylu

0
Podziel się:

W Mińsku i Kijowie z tej okazji odbywają się okolicznościowe uroczystości. Towarzyszą im demonstracje.

22. rocznica awarii reaktora w Czarnobylu
(PAP/EPA)

O 2 w nocy prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wziął udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia. Złożył kwiaty i zapalił znicze pod kopcem Bohaterów Czarnobyla w Kijowie. W uroczystościach brał też udział przewodniczący Rady Najwyższej, Arsenij Jaceniuk.

Zebrani uczcili ofiary minutą ciszy, zapalili też świece w intencji zmarłych. Uroczystości odprawił metropolita Kijowa Władymir.

Jednocześnie grupa demonstrantów protestuje przeciwko decyzji władz w Mińsku o budowie reaktorów jądrowych.

Lider opozycji, Aleksander Milinkiewicz, uważa, że na Białorusi wciąż ukrywa się prawdę o skutkach awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zdaniem Milinkiewicza, przy niedostatecznej wiedzy o tym, kto i na jakich warunkach ma budować elektrownię atomową, należy zdecydowanie przeciwstawić się pomysłom władz.

| Eksperci: w wyniku awarii najbardziej ucierpiała Białoruś |
| --- |
| Po katastrofie w Czarnobylu do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych, co doprowadziło do skażenia nie tylko elektrowni i jej otoczenia, ale i znacznego obszaru Europy. Do dziś trwa spór ekspertów o liczbę ofiar katastrofy. Część z nich uważa, że jej skutki w bardzo małym stopniu wpłynęły na zdrowie osób zamieszkujących tereny dotknięte promieniowaniem. Według specjalistów pracujących dla WHO, ONZ i Międzynarodowej Agencji Atomowej, awaria w Czarnobylu pociągnęła za sobą niespełna 60 ofiar i można się spodziewać jeszcze od 4-ch do 9-ciu tysięcy zgonów chorych na raka. Z kolei według Greenpeace, na choroby, których przyczyną mogło być promieniowanie, zmarło już około 200 tysięcy osób, a w przyszłości na raka spowodowanego katastrofą w Czarnobylu umrze kolejne 100 tysięcy. Zniszczony reaktor elektrowni w Czarnobylu niezwłocznie zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano - ostatni w 2000 roku. Ze skażonych terenów przesiedlono ponad 300 tysięcy osób. Nadal
jest zamknięta dla ludzi 30-kilometrowa strefa wokół elektrowni. Obecnie w okolicach elektrowni promieniowanie nadal przekracza dopuszczalną normę, jednak nie jest groźne dla człowieka. Mimo to, specjaliści ostrzegają, że w zniszczonym reaktorze jest nadal około 200 ton paliwa jądrowego, a kryjący go sarkofag nie jest szczelny. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)