2 dzień występów Polaków na Igrzyskach Olimpijskich

0

Pewne zwycięstwa piłkarzy ręcznych i siatkarzy oraz dwa miejsca w pierwszej "ósemce" - to najważniejsze dokonania naszych sportowców drugiego dnia igrzysk olimpijskich w Pekinie. Polscy kibice wciąż jednak czekają na medal.

Polscy siatkarze wygrali 3:0 z Niemcami, w setach: 25-17, 33-31 oraz 25-20. Zwycięstwo przyszło "biało-czerwonym" nadspodziewanie łatwo. Niemcy nawiązali walkę jedynie w drugim, bardzo zaciętym secie. W końcówce obie drużyny miały po kilka piłek meczowych, ostatecznie jednak lepsi okazali się Polacy. W trzecim secie nasi siatkarze kontrolowali grę i spokojnie doprowadzili do końca meczu.

Równie dobrze spisali się szczypiorniści, którzy pokonali Chiny 33:19 w swoim pierwszym meczu fazy grupowej i objęli prowadzenie w grupie A. Nasi piłkarze ręczni nawet przez chwilę nie oddali prowadzenia rywalom i w trakcie całego spotkania utrzymywali wysoką przewagę punktową. Po pierwszej połowie wicemistrzowie świata prowadzili 21:10. Najwięcej bramek dla "biało-czerwonych" zdobył Mariusz Jurasik - 8 oraz Mateusz Jachlewski i Tomasz Tuczyński - po 5.

Nie zawiodła Mirosława Sagun-Lewandowska, która zajęła piąte miejsce w finale konkursu pistoletu pneumatycznego. To dotychczas najwyższe miejsce osiągnięte przez polskiego sportowca na igrzyskach w Pekinie. Złoty medal zdobyła Chinka Guo Wenjun.

Nadspodziewanie dobrze spisała się też kolarka Paulina Brzeźna. w wyścigu ze startu wspólnego niemal do końca jechała w czołowej grupie i ostatecznie zajęła 8. miejsce.

W turnieju indywidualnym szablistów startowało trzech Polaków - najdalej dotarł Tomasz Zawrotniak, który odpadł w ćwierćfinale, w którym przegrał z Węgrem Gaborem Boczko. Adam Wiercioch został wyeliminowany w 1/16, a Tomasz Motyka w 1/32 finału. Z kolei judoka Tomasz Adamiec został wyeliminowany w pierwszej rundzie przez Irańczyka Arasha Miresmaeilina.

Z kolei Polskie łuczniczki odpadły w ćwierćfinale turnieju drużynowego. W ćwierćfinale uległy Francuzkom 211:218. W polskiej drużynie strzelały Justyna Mospinek, Małgorzata Ćwieńczek i Iwona Marcinkiewicz.

Niestety, Otylii Jędrzejczak nie udało się awansować do olimpijskiego finałowego wyścigu na 400 m stylem dowolnym. Reprezentantka Polski uzyskała 9. czas eliminacji, podczas gdy do finału awansowało 8 najlepszych zawodniczek. Nie awansowali także Zuzanna Maurek oraz Łukasz Gąsior.

Nie powiodło się również Marcie Domachowskiej. Polka przegrała w pierwszej rundzie z reprezentantką Bułgarii Cwetaną Pironkową w dwóch setach: 3:6, 4:6.

Lepiej wypadły osady wioślarskie - do półfinałów awansowały czwórka podwójna oraz czwórka bez sternika wagi lekkiej.

Z kolei żeglarze Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski w trzech dzisiejszych wyścigach klasy 49er zajęli odpowiednio 19. 15. i 6. miejsce. Polacy są na 17. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Rafał Szukiel zajął 19. i 12. miejsce w dwóch kolejnych wyścigach żeglarskiej klasy Finn. Polak był po dwóch wyścigach liderem klasyfikacji, teraz spadł na 7. miejsce.