Notowania

debata
10.04.2008 16:09

40 lat temu doszło do dramatycznej debaty sejmowej na temat wydarzeń Marca '68

10 kwietnia 1968 roku na forum Sejmu posłowie katolickiego Koła "Znak" zostali oskarżeni o reakcjonizm. Powodem była interpelacja posłów "Znaku" z 11 marca, przeciwko rozbiciu siłą manifestacji studenckich. "Znak" reprezentowali w Sejmie między innymi Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Zawieyski, Stefan Kisielewski, Stanisław Stomma.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Skutkiem tej interpelacji było określenie posłów "Znaku" mianem 'resztówki reakcji' " - wspomina Tadeusz Mazowiecki.

Płomienne przemówienie w obronie demokracji wygłosił 10 kwietnia poseł "Znaku", pisarz Jerzy Zawieyski. Domagał się dialogu władz ze społeczeństwem i poszanowania odmienności narodowościowej." Było to odważne wystąpienie, skierowane wprost do ówczesnego pierwszego sekretarza partii Władysława Gomułki" -ocenia były poseł i senator Andrzej Wielowieyjski. Jak wspomina Wielowieyski, "Gomułka odpowiadał Zawieyskiemu i ochrzaniał go ze wszystkich sił".

Po demonstracyjnym wystąpieniu w Sejmie, kiedy Jerzy Zawieyski zrzekł się funkcji w Radzie Państwa, był zwalczany przez władze.

W październiku ubiegłego roku roku grupa intelektualistów i artystów zwróciła się do prezydenta z apelem o pośmiertne odznaczenie Jerzego Zawieyskiego Orderem Orła Białego. Sygnatariusze uznali, że powinien zostać uhonorowany za odważne słowa w obronie wartości demokratycznych w czasach, gdy wystąpienie przeciwko władzy z trybuny Sejmowej było czymś niesłychanym

Tagi: debata, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz