Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

40 rocznica stłumienia praskiej wiosny przebiegła na Słowacji bez specjalnego rozgłosu

0
Podziel się:

Parlament na wniosek koalicyjnego lewicowego "Smeru" zapowiedział przyjęcie deklaracji o zasługach Aleksandra Dubczeka "w walce o demokrację i prawa człowieka". Premier Robert Fico wyraził słowa uznania uczestnikom praskiej wiosny.

Symbolem praskiej wiosny stał się Aleksander Dubczek, słowacki działacz partyjny i państwowy, twórca "socjalizmu z ludzką twarzą". Reformator systemu komunistycznego 8 stycznia 1968 roku objął funkcję pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Pozbawiony stanowiska w wyniku interwencji państw Układu Warszawskiego, był między innymi w latach 1975-1984 pracownikiem przedsiębiorstwa leśnego w Bratysławie. Do życia politycznego wrócił w grudniu 1989 roku. Był przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym 7 listopada 1992 roku. Podczas spotkania z 50 uczestnikami praskiej wiosny premier Robert Fico uznał, że "Aleksander Dubczek zapisze się na zawsze w historii słowackiego narodu jako człowiek, który usiłował zdemokratyzować ustrój komunistyczny.

W związku z 40 rocznicą inwazji wojsk Układu Warszawskiego, w Bratysławie odbyło się wiele okolicznościowych imprez. W audycjach radiowych i telewizyjnych przypomniano interwencję zbrojną emitując filmy archiwalne, które nie były dopuszczone do obiegu. Słowacy zapominają jednak powoli o praskiej wiośnie. W ankiecie dziennika "SME" wielu młodych ludzi stwierdziło, że "wydarzenia 68 roku już ich nie interesują".

Rozpoczęta w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku operacja "Dunaj", mająca na celu stłumienie praskiej wiosny, była największą operacją wojskową w Europie od zakonczenia II wojny światowej. Do Czechosłowacji wkroczyło 750 tysięcy żołnierzy, 6300 czołgów, 2000 dział, 550 samolotów bojowych z NRD, Polski, Bułgarii i Węgier.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)