Notowania

dzieci
30.06.2009 13:32

5-letnie dziecko przeżyło katastrofę samolotu jemeńskich linii lotniczych

Pasażerski Airbus rozbił się u wybrzeży Komorów na Oceanie Indyjskim. Nie wiadomo, w jakim stanie jest uratowane dziecko. Na pokładzie znajdowały się 153 osoby, w tym 11 członków załogi. Zlokalizowano już 5 ciał oraz szczątki samolotu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na liście pasażerów nie było Polaków - powiedział IAR rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. 66 pasażerów samolotu było narodowości francuskiej. W akcji poszukiwawczej biorą udział między innymi dwa francuskie samoloty wojskowe i francuski statek. Francja wysyła w rejon katastrofy kolejne jednostki, w tym dwa okręty wojenne. Na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a działa sztab kryzysowy, do którego przybywają już członkowie rodzin pasażerów tragicznego lotu.

Lot rozpoczął się w Paryżu wczoraj wieczorem na pokładzie innego samolotu - Airbusa A330. Samolot wylądował najpierw w Marsylii, a następnie w mieście Sanaa w Jemenie. Tam pasażerowie przesiedli się do samolotu typu Airbus A310, należącego do jemeńskich linii lotniczych Yemenia Air. Maszyna zniknęła z radarów 3 kilometry od planowanego miejsca lądowania. Według BBC panowały wtedy trudne warunki atmosferyczne, wiał silny wiatr.

Francuski sekretarz stanu do spraw transportu Dominique Bussereau powiedział, że linie lotnicze Yemenia Airways były już od kilku miesięcy "pod obserwacją" ze względu na zły stan techniczny ich samolotów.

Według informacji producenta, Airbus A310-300, który rozbił się u wybrzeży Komorów, miał 19 lat. Od 1999 roku był własnością jemeńskich linii lotniczych. W trakcie ponad 17 tysięcy lotów "wylatał" 52 tysiące godzin. Firma Airbus wyraziła chęć współpracy przy wyjaśnianiu przyczyny katastrofy. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar.

Airbus A310-300 może zabrać na pokład 220 pasażerów. W eksploatacji jest obecnie 214 maszyn tego typu. To kolejna katastrofa Airbusa w tym miesiącu. 1 czerwca na Atlantyku w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach rozbiła się maszyna linii Air France. Zginęli wszyscy pasażerowie oraz załoga - łącznie 228 osób.

Komory to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, położone między wschodnim wybrzeżem Afryki i północnymi krańcami Madagaskaru. W skład Związku Komorów wchodzą trzy wyspy. Czwarta z wysp archipelagu jest terytorium zależnym Francji.

Tagi: dzieci, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz