Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

90. rocznica urodzin Zbigniewa Lengrena

0
Podziel się

Mija 90. rocznica urodzin Zbigniewa Lengrena, jednego z najwybitniejszych polskich satyryków, grafika, karykaturzysty, ilustratora i scenografa. Artysta zmarł 6 lat temu.

bEiwfgjp

Lengren był twórcą postaci Profesora Filutka, który przez ponad 50 lat pojawiał się w tygodniku "Przekrój", w końcowej rubryce zatytułowanej "Rozmaitości".

Artysta współpracował także z innymi czasopismami, ze "Szpilkami", "Światem", "Playboyem". Tworzył ilustracje do książek dla dzieci, między innymi do serii przygód doktora Dolittle Hugha Loftinga. Był autorem plakatów do filmów "Zaporożec za Dunajem" oraz "Złodzieje i policjanci". Pisał teksty literackie, w tym wiersze i utwory satyryczne, jak "Drobiazgi spod pióra", czy "Fraszki". Zajmował się produkcjami telewizyjnymi, programami rozrywkowymi, teatrem satyrycznym, a także konferansjerką.

Zbigniew Lengren został uhonorowany wieloma wyróżnieniami, między innymi "Orderem Uśmiechu" oraz nagrodą karykaturzystów - Złotą Szpilką z Wawrzynem.

bEiwfgjr

Zbigniew Lengren urodził się 2 lutego 1919 roku w Tule w Rosji. Dzieciństwo spędził w Toruniu. Tam ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.

Debiutował jako karykaturzysta w 1944 roku na łamach czasopisma "Stańczyk". Dwa lata później nawiązał współpracę z "Przekrojem", która trwała aż do śmierci artysty. Współpracował z telewizją i teatrami satyrycznymi - Buffo i Komedią.

Zmarł 1 października 2003 roku w Warszawie.

Toruń uhonorował Zbigniewa Lengrena nietypowym pomnikiem postawionym na Rynku Staromiejskim, w 86. rocznicę urodzin artysty. Przedstawia on Filusia, psa profesora Filutka. Zwierzę trzyma w pysku melonik swego pana i pilnuje jego parasola.

bEiwfgjS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)