Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afganistan - NATO - Polska - Sikorski

0
Podziel się:

Nie wiadomo na razie, czy Polska pozostawi w Afganistanie żołnierzy po 2014 roku. Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potwierdził przed południem informacje Polskiego Radia, że Sojusz chce po zakończeniu misji pozostawić w Afganistanie niewielki kontyngent. Grupa miałaby się zajmować wyłącznie szkoleniem miejscowego wojska i policji.

Dokładna liczebność ani kształt grupy nie są na razie znane. Nie wiadomo też, które z krajów członkowskich wyłożą pieniądze na finansowanie afgańskiego wojska i policji po roku 2014. NATO ocenia, że potrzeba na to ponad 4 miliardów dolarów rocznie.
Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który jest w Brukseli na spotkaniu ministrów krajów NATO nie chciał powiedzieć, czy Polska pozostawi w Afganistanie niewielką grupę szkoleniowców i czy dołoży się do finansowania miejscowych sił. Podkreślił jednak, że główny ciężar po roku 2014 powinny ponosić kraje, które nie zaangażowały się w misję NATO. "My uważamy, że ten wkład powinien być wniesiony przez kraje regionu, które mają największy interes w zapewnieniu stabilności Afganistanu, a także przez tych, którzy nie byli w stanie dać sił wojskowych do tej operacji. Potrzebne jest ustanowienie właściwych bodźców, tzn. "nie dajesz wojska, to daj przynajmniej pieniądze". My daliśmy wojsko" - powiedział Sikorski w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Brukseli.
Sekretarz Generalny NATO mówił przed południem w Brukseli, że ani podczas dzisiejszego spotkania ani w trakcie majowego szczytu Sojuszu w Chicago nie należy spodziewać się konkretnych deklaracji państw członkowskich w sprawie finansowania afgańskich sił. Jednak jak dowiedziało się Polskie Radio, NATO ma już wstępny projekt podziału kosztów utrzymania afgańskiego wojska i policji. Według nieoficjalnych szacunków, Stany Zjednoczone chcą dać 3 miliardy dolarów. Brakujący miliard miałyby wyłożyć pozostałe państwa wchodzące w skład misji NATO. Według informacji Polskiego Radia, w planach jest też uwzględniony finansowy udział Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Bruksela/sk

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)