Notowania

nangar khel
03-02-2009 (14:26)

"Akt oskarżenia ws. ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel jest niejasny"

Ruszył proces w sprawie ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel. Na ławie oskarżonych zasiada siedmiu żołnierzy, których prokuratura oskarża o zabójstwo ludności cywilnej. Są to żołnierze z 18. bielskiego batalionu desantowo-szturmowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

W pierwszym dniu procesu prokurator pułkownik Jakub Mytych odczytał ponad stu stronicowy akt oskarżenia. W ocenie ojca jednego z oskarżonych Władysława Bywalca, akt oskarżenia jest niejasny, a prokuratura nie przeprowadziła wszystkich czynności. Jego zdaniem, powinna być przeprowadzona wizja lokalna, która pozwoliłaby jednoznacznie wyjaśnić, jak przebiegało całe zdarzenie. Władysław Bywalec uważa, że żołnierze są niewinni, gdyż był to nieszczęśliwy wypadek, a tragedia była spowodowana wadliwym sprzętem.

Wojskowa prokuratura zarzuca oficerom złamanie konwencji haskiej i zabójstwo cywilów, którzy nie brali udziału w działaniach wojennych. Za te czyny grozi nawet dożywocie. Siódmy żołnierz został oskarżony o ostrzelanie niebronionego obiektu cywilnego, a za to może być skazany nawet na 15 lat pozbawienia wolności.

Sąd przerwał posiedzenie do jutra do 10.00.

Tagi: nangar khel, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie