Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Andrzej Kreutz-Majewski nie żyje

0
Podziel się

Zmarł Andrzej Kreutz-Majewski, malarz, scenograf operowy i teatralny, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był autorem około 160 scenografii w teatrach operowych i dramatycznych.

bEhhORQR

Andrzej Kreutz-Majewski przez wiele lat tworzył scenografie dla Teatru Wielkiego w Warszawie, był też autorem scenografii w renomowanych teatrach świata między innymi w Amsterdamie, Barcelonie, Detroit, Hamburgu, Kolonii, Nowym Jorku oraz Paryżu. Do najbardziej znaczących zagranicznych projektów artysty należą: "Samson i Dalila" w Operze w Kolonii, opery Richarda Straussa - "Salome" w Covent Garden w Londynie i "Elektra" w Operze Hamburskiej i Operze Paryskiej. Jego słynne scenografie to także "La Passione" w Piccolo Teatro di Milano i "Don Giovanni" w Théatre Municipal w Luksemburgu.
Artysta zajmował się również reżyserią teatralną, wystawiał między innymi "Pasję" Krzysztofa Pendereckiego i "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, oba przedstawienia w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, między innymi w 1967 roku otrzymał Złoty Medal za projekt scenografii do "Orfeusza" Igora Strawinskiego w reżyserii Rodriguesa Alfredro w Teatrze Wielkim w Warszawie na Quadriennale Scenografii w Pradze. Artysta został też odznaczony Medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Urodził się 19 września 1936 roku w Brdowie. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych i Akademię Sztuk Pięknych w Rzymie. Jako scenograf debiutował w 1959 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oprawą plastyczną do dramatu Słowackiego "Horsztyński" W 1962 roku rozpoczął współpracę z warszawskim Teatrem Wielkim premierą "Święta wiosny" Igora Strawinskiego. Od 1966 do 2005 roku był naczelnym scenografem tego teatru.

bEhhORRu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)