Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Andrzej Lepper zmarł rok temu. Wciąż trwa śledztwo

0
Podziel się:

Lider Samoobrony, wicepremier w rządach Marcinkiewicza i Kaczyńskiego zmarł rok temu, 5 sierpnia.

Andrzej Lepper zmarł rok temu. Wciąż trwa śledztwo
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lider Samoobrony, wicepremier w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Andrzej Lepper, wicemarszałek Sejmu i czterokrotny kandydat na urząd prezydenta RP, zmarł rok temu, 5 sierpnia.

Autor kontrowersyjnych wypowiedzi cechujących się prostym i dobitnym językiem, niekiedy wręcz agresywnych. Był bohaterem dla wielu ludzi ze wsi, którzy uważali go za swojego reprezentanta w rządzie. Na scenie publicznej pojawił się w latach 90., występując w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z konsekwencji przemian rynkowych.

Zasłynął przede wszystkim z organizowania rolniczych blokad dróg i nawoływania do niespłacania zaciągniętych kredytów. Czterokrotnie bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich. W 2005 roku uzyskał trzeci wynik - 15 procent. Podczas kampanii prezydenckiej przekonywał, że jako jedyny z kandydatów nie słowami, ale czynami udowodnił, że chce i potrafi działać skutecznie dla dobra innych.

Lider Samoobrony od początku swojej działalności politycznej był znany z akcji protestacyjnych, niekonwencjonalnych zachowań i wypowiedzi. W 2001 roku gdy jego partia dostała ponad 10 procent głosów i weszła do parlamentu wygłosił znamienne słowa: _ Wersal się skończył w dniu, w którym Samoobrona weszła do Sejmu _.

W 2002 roku, gdy rozpatrywano wniosek o uchylenie Andrzejowi Lepperowi immunitetu poselskiego, wdarł się na mównicę sejmową i oskarżył posłów SLD o rozkradanie Polski.

Jego sztandarowym hasłem było słynne zdanie: _ Balcerowicz musi odejść _. Przy każdej okazji uprawiał krytykę polityki Balcerowicza. W 2006 roku po wejściu Samoobrony RP do koalicji rządowej z Prawem i Sprawiedliwością, Andrzej Lepper został mianowany wicepremierem i ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a potem w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. W rządzącej koalicji PiS-u, Samoobrony i LPR-u stale dochodziło do napięć i kryzysów, aż w końcu nastąpił jej rozpad.

Gdy w 2006 roku premier Jarosław Kaczyński zapowiedział odwołanie Andrzeja Leppera z rządowych funkcji, ten nazwał decyzję premiera _ chamstwem _. Zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu pogardę dla Samoobrony i jej elektoratu.

Do 2007 roku Lepper był jednym z najbardziej znanych polityków. Z powodu klęski wyborczej Samoobrony i licznych afer bardzo ograniczył swoją aktywność polityczną i medialną. 5 sierpnia 2011 roku został znaleziony martwy w swym biurze w Warszawie. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Kilka dni temu prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie jego śmierci do 5 października.

Czytaj więcej w Money.pl
Jarosław Kaczyński zamieszany w seksaferę? Prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.
Andrzej Lepper obawiał się o własne życie? Trwają przesłuchania świadków w sprawie samobójstwa lidera Samoobrony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)