Notowania

angela merkel
21.06.2009 18:27

Angela Merkel zażądała ponownego przeliczenia głosów w Iranie

Kanclerz Angela Merkel zażądała od władz irańskich ponownego przeliczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich. Potępiła również stosowanie przemocy wobec demonstrantów i uniemożliwianie pracy zagranicznym dziennikarzom relacjonującym wydarzenia w Iranie. 

Podziel się
Dodaj komentarz

W wydanym oświadczeniu Merkel zapewniła, że Niemcy stoją po stronie Irańczyków, którzy pragną korzystać z prawa do wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Zaapelowała też do władz w Teheranie, aby zezwoliły na pokojowe demonstracje i nie stosowały przemocy wobec ich uczestników. Wezwała też irańskie władze do wypuszczenia na wolność aresztowanych opozycjonistów.

"Także Iran obowiązuje zasada: prawa człowieka i obywatela muszą być w pełni respektowane' - czytamy w komunikacie. Niektóre niemieckie media, cytując fragmenty oświadczenia, zwracają uwagę na szczególnie - jak na Angelę Merkel - ostry ton jej wypowiedzi.

W Iranie od wyborów, które odbyły się 12 czerwca, trwają demonstarcje przeciwników prezydenta Mahmuda Ahmedineżada, którzy domagają się anulowania sfałszowanego, ich zdaniem, głosowania. Wczoraj doszło do starć z policją, w których zginęło, według irańskich mediów, co najmniej dziesięć osób.

Tagi: angela merkel, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz