Notowania

prawo
12.02.2009 16:31

Apel o wprowadzenie odrębnego prawa dot. błędów i wypadków medycznych

Stowarzyszenie Primum Non Nocere apeluje o wprowadzenie odrębnego prawa dotyczącego błędów i wypadków medycznych. Przewodniczący stowarzyszenia Adam Sandauer podkreślił, że obecnie obowiązek udowodnienia, że powstałe w wyniku leczenia szkody są zawinione, ciąży na pacjencie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponadto w przypadku oddalenia pozwu sądy obciążają pacjentów kosztami postępowań. Stowarzyszenie proponuje, aby obowiązek postępowania dowodowego spoczywał zarówno na lekarzu i pacjencie, a kosztami postępowania można było obciążyć pacjenta wyłącznie w przypadku dowiedzenia, że pozew jest pomówieniem.

Inne rozwiązanie proponuje natomiast Naczelna Izba Lekarska. Zgodnie z projektem, oprócz drogi sądowej istniałby też specjalny fundusz, z którego wypłacane byłyby odszkodowania dla pacjentów - zaznacza rzecznik izby Tomasz Korkosz. Pieniądze pochodziłyby z budżetu lub kontraktów zdrowotnych. Do wypłaty nie byłoby wymagane udowodnienie winy lekarza jednak odszkodowania mogłyby być niższe niż na drodze sądowej - zaznaczył Tomasz Korkosz.

W Polsce szacuje się, że w ciągu roku zdarza się około 20 tysięcy błędów lekarskich. Z 650 skarg nadesłanych do stowarzyszenia Primum Non Nocere 37 procent dotyczyło porodów - najczęściej zbyt późnej decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia a 24 procent zakażeń szpitalnych.

Tagi: prawo, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz