Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Argentyna-polski jacht-akcja ratownicza

0
Podziel się:

Nie żyje dwóch członków załogi polskiego jachtu żaglowego "Nashachata". Jacht płynący z Antarktydy do argentyńskiego portu Ushuaia rozbił się w poniedziałek u południowych wybrzeży Argentyny. Pięciu członków załogi udało się uratować.

Po wielu godzinach poszukiwań ratownicy argentyńskiej marynarki wojennej odnaleźli ciała dwóch - uważanych wcześniej za zaginionych - żeglarzy. Według portalu tierralatina.pl to kapitan jachtu i jego syn.
Jeden z uratowanych jest ranny w głowę, jego życiu nie zagraża jednak niebezpieczeństwo
Warunki atmosferyczne na trasie polskiego jachtu były bardzo trudne. Wiatr w porywach osiągał siłę 11 stopni w skali Beauforta, fale miały 5 metrów, temperatura była bliska 0 stopni i padał zamarzający deszcz ze śniegiem. Jako pierwsze wezwanie o pomoc z polskiego jachtu odebrały chilijskie służby ratunkowe w Puerto Wiliams w poniedziałek rano. Argentyńczycy wysłali na ratunek swój holownik, który w poniedziałek wieczorem zlokalizował polską jednostkę w okolicach położonej u wejścia do kanału Beagle zatoki Sloggett.
Pogoda uniemożliwiła ratownikom ewakuację załogi. Lokalny szef operacji ratunkowych argentyńskiej Marynarki Wojennej, kapitan fregaty Alejandro López, tłumaczył wówczas, że załoga holownika zdołała jednak dojrzeć polski jacht "noszący wyraźne ślady konfrontacji ze sztormową pogodą, w tym złamany maszt", oraz znajdujących się na brzegu członków jego załogi. Potwierdził, że na widok holownika Polacy wystrzelili dwukrotnie czerwoną flarę oznaczającą wzywanie pomocy. Argentyński holownik całą noc krążył w pobliżu polskich rozbitków, czekając na ewentualną poprawę pogody.
Wczoraj przed południem wiatr i fale uspokoiły się na tyle, że załoga holownika zdecydowała się spuścić na wodę ponton z ratownikami. Gdy ci dotarli do rozbitków okazało się, że z 7-osobowej załogi na lądzie przebywa tylko piątka. Dwie osoby, według relacji znalezionych Polaków, wpadły do wody w momencie, gdy w poniedziałkowe popołudnie, pozbawiona steru "Nashachata" uderzyła o podwodne przybrzeżne skały podczas próby sztrandowania - powiedział serwisowi tierralatina.pl rzecznik prasowy argentyńskiej Marynarki Wojennej.
Nashachata była nową jednostką. Swój pierwszy rejs testowy wykonała w październiku 2007 roku. W 2008 roku jacht wyruszył z Gdańska w wielomiesięczną podróż, mającą się zakończyć dopiero w przyszłym roku. W jej trakcie "Nashachata" przepłynęła przez Atlantyk, opłynęła wschodnie wybrzeże Ameryki Południowej, pokonała Horn, a następnie okrążyła Ziemię, zawijając do portów m.in. w RPA, Australii, Nowej Zelandii, francuskiej Polinezji i na chilijskiej Wyspie Wielkanocnej.
15 listopada tego roku jacht zamknął krąg ponownie mijając przylądek Horn. Przez cały ten czas zmieniały się załogi i kapitanowie jednostki.
30 listopada "Nashachata", z nową załogą, wyruszyła z Ushuaia w rejs na Antarktydę.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.