Notowania

wiadomości
11.01.2012 17:46

Belgia-polskie obozy zagłady

Zastępca redaktora naczelnego belgijskiej gazety "Het Laatste Nieuws", która napisała o "polskim, nazistowskim obozie pracy" przeprasza za błąd i obiecuje sprostowanie. Powiedział o tym Polskiemu Radiu ambasador w Brukseli Sławomir Czarlewski, który wysłał list protestacyjny do redakcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niderlandzkojęzyczny dziennik, we wczorajszym wydaniu, opisywał sprawę skandalu z reklamą siłowni w Dubaju, której właściciele wykorzystali zdjęcie obozu Auschwitz, a pod nim umieścili napis zachęcający do przyjścia na siłownię i spalania kalorii. Gazeta pisząc o aferze użyła słów - "polski nazistowski obóz pracy".
Ambasador Czarlewski w liście do redakcji wyraził oburzenie tym stwierdzeniem, wprowadzającym w błąd czytelników, sugerującym, że to Polacy są odpowiedzialni za masowe, nazistowskie zbrodnie. "Takie stwierdzenia to zakłamywanie historii" - napisał ambasador. Po tej interwencji, zastępca redaktora naczelnego "Het Laatste Nieuws" obiecał, że w jutrzejszym wydaniu gazety ukaże się sprostowanie, a osobny list z przeprosinami zostanie wysłany do polskiej ambasady.
Nie po raz pierwszy zdarza się, że zagraniczna prasa pisze o "polskich obozach" wskazując na lokalizację obozów na terenie Polski, a nie wskazując sprawców, obarczając tym samym Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie. Błędu nie ustrzegła się nawet opiniotwórcza, francuskojęzyczna gazeta "La Libre Belgique", która kilka lat temu pisała o "polskich obozach śmierci". Za każdym razem, gdy pojawiają się takie mylące i krzywdzące sformułowania, stanowczo protestują placówki dyplomatyczne i przedstawiciele Polonii.
IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz