Notowania

wiadomości
22.02.2014 11:54

Benedykt XVI na konsystorzu

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI przybył na konsystorz, odbywający się w Watykanie. Włoskie media podkreślają, że pierwszy raz w historii jednocześnie są w Bazylice świętego Piotra dwaj zwierzchnicy Kościoła katolickiego: emeryt i aktualnie panujący. Były papież, żyjący w klasztorze, rzadko pojawia się publicznie.
Kolegium kardynalskie powiększy się dziś o dziewiętnastu nowych członków. Na swoim pierwszym konsystorzu papież Franciszek wręczy im dziś insygnia godności kardynalskiej, a jutro odprawi z nimi uroczystą mszę w bazylice świętego Piotra
Do najwyższej godności podniesionych zostanie szesnastu potencjalnych elektorów, czyli kardynałów liczących mniej niż 80 lat i mogących wybierać nowego papieża, oraz trzech starszych duchownych, wśród których jest blisko 99-letni były sekretarz papieża Jana XXIII, Loris Capovilla.
Kapelusz kardynalski dostaną między innymi: nowy sekretarz stanu Pietro Parolin, prefekci kilku kongregacji oraz arcybiskupi Buenos Aires, Westminsteru i Quebecu. Zaraz po nominacji Franciszek wystosował do nich list, w którym prosił, by nie urządzali z tej okazji wystawnych bankietów, bo godność kardynała to nie awans, lecz służba.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz