Notowania

strona
10.02.2010 09:50

Białoruś: opozycja po stronie Polaków


Podziel się
Dodaj komentarz
  Białoruskie partie opozycyjne stanęły w obronie Związku Polaków na Białorusi kierowanego przez Andżelikę Borys. Ta nieuznawana przez tamtejsze władze organizacja polonijna od wielu miesięcy narażona jest na represje. W poniedziałek milicja na polecenie sądu siłą zajęła Dom Polski, należący do Związku Polaków. Sąd ma rozstrzygnąć, czy budynkiem będą zarządzać zwolennicy Związku Polaków Andżeliki Borys, czy też organizacja o tej samej nazwie kontrolowana przez władze.
  Białoruski [Front Narodowy](https://wiadomosci.wp.pl/front-narodowy-6119390987372673c) przyjął uchwałę, w której solidaryzuje się z działaczami Związku Polaków na Białorusi i potępia represje, stosowane przez władze wobec jego członków. W dokumencie podkreślono też, że partia zawsze uznawała legalność wyboru kierownictwa Związku Polaków na czele z Andżeliką Borys. Za niedopuszczalne uznano mieszanie się władz w sprawy organizacji społecznych. Według opozycjonistów państwo narusza w ten sposób standardy obowiązujące w krajach europejskich.
 Podobne stanowisko wyraził lider opozycji Aleksander Milinkiewicz, którego ugrupowanie "O Wolność" zadeklarowało pomoc prawną dla represjonowanych Polaków.
Tagi: strona, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz