Notowania

białoruś
12.07.2008 13:19

Białoruś: Przetarg na budowę elektrowni atomowej

Mińsk zaprosił do składania ofert dwa zagraniczne koncerny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Białorusini zaprosili do przetargu na budowę elektrowni jądrowej dwa zagraniczne koncerny. Zgodnie z decyzją władz w Mińsku budowa elektrowni rozpocznie się jeszcze w tym roku. *

Prezydent Aleksander Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu departamentu energetyki jądrowej. Przywódca Białorusi uważa, że elektrownia atomowa uchroni Białoruś przed kryzysem energetycznym. Już w styczniu decyzję o rozpoczęciu budowy reaktorów jądrowych podjęła Rada Ministrów i prezydent.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Połowa Białorusinów nie dostaje wiz Schengen ]( http://news.money.pl/artykul/polowa;bialorusinow;nie;dostaje;wiz;schengen,255,0,342271.html )
* [ Łukaszenka: Nie chcemy żelaznej kurtyny ]( http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;nie;chcemy;zelaznej;kurtyny,194,0,320450.html )
* [ Na Białorusi domagają się tańszych wiz ]( http://news.money.pl/artykul/na;bialorusi;domagaja;sie;tanszych;wiz,133,0,319621.html )

Reaktory prawdopodobnie staną w obwodzie Mohylewskim. Wciąż jednak nie wiadomo kto wybuduje elektrownię. Do przetargu zaproszono dwa międzynarodowe koncerny: rosyjski _ Atomstrojeksport _ i amerykańsko - angielsko - japoński _ Westinghause - Toshiba _. Jednak przystąpienie koncernu z udziałem kapitału amerykańskiego wydaje się mało prawdopodobne. Jak twierdzą amerykańscy dyplomaci - nie pozwalają na to obecne stosunki polityczne między Waszyngtonem i Mińskiem. Zdaniem ekspertów brak również odpowiednich porozumień między oboma krajami.

Najbardziej prawdopodobnym wydaje się więc, że elektrownię jądrową na Białorusi zbudują Rosjanie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje białoruska opozycja, której liderzy uważają, że elektrownię trzeba wybudować, ale nie powinni tego robić Rosjanie. Grupa naukowców natomiast jest zdecydowanie przeciw budowie reaktorów. Domagają się oni, aby Białoruś pozostała strefą bezatomową.

Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz