Notowania

białoruś
23.07.2008 18:35

Białoruś wybuduje elektrownię jądrową

Pierwszy reaktor zostanie uruchomiony prawdopodobnie w 2016 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*W piśmie do ONZ poinformowano, że pierwszy reaktor zostanie uruchomiony prawdopodobnie w roku 2016. Elektrownia ma mieć moc 2000 MW. *

Według Agencji Finansowych Nowosti, to początek procesu budowy reaktorów atomowych w tym kraju.

W liście do Narodów Zjednoczonych zawiadomiono, że badania nad ewentualną lokalizacją elektrowni trwają w obwodach: mohylewskim, grodzieńskim i witebskim. Wcześniej jednak, przez kilka miesięcy, białoruskie agencje podawały, że reaktory zostaną wybudowane w obwodzie mohylewskim.

Oficjalne pisma informujące o budowie elektrowni zostaną wkrótce przesłane do państw sąsiadujących z Białorusią: Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. Kilka tygodni temu ruszyła procedura przetargowa na opracowanie projektu i budowę reaktorów jądrowych. Najpoważniejszymi kandydatami są koncerny: rosyjski i amerykańsko-angielsko-japoński.

Na Białorusi trwają protesty przeciwko budowie elektrowni atomowej. Cześć środowisk naukowych i opozycja uważają, że Białoruś powinna pozostawać strefą bezatomową.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Raport: Za 12 lat zabraknie w Polsce prądu ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/raport;za;12;lat;w;polsce;zabraknie;pradu,178,0,354738.html )
* [ Europa stawia na czystą energię ]( http://news.money.pl/artykul/europa;stawia;na;czysta;energie,4,0,354308.html )
* [ Gazprom ostrzega przed niedoborem energii ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gazprom;ostrzega;przed;niedoborem;energii,83,0,357203.html )
Tagi: białoruś, elektrownia jądrowa, energia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz